| Anoniq a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu construirea unui Pc? Bugetul este extrem de mic (700 lei) pentru ca doar atat imi permit dar dacă ma puteți ajuta, vreau să ma joc si eu cs:go in 30-40 fps pe low. Pentru monitor am un buget de 200 lei (am deja restul de periferice) si am sa ii fac niște upgrade uri pe viitor

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

SH, clar, nu ai ce face nou.

| PainTech a răspuns:

Caută pe olx la mana a doua. Nu ai ce sa sa faci cu 700 de lei dacă vrei să iei ceva nou.

| Adrian5575 a răspuns:

Cauta pe it-sh.ro si pe samwise.ro unul SH.

| Anoniq explică (pentru Adrian5575):

Ce pc îmi recomanzi de pe it-sh? Sa ducă cs:go pe low in 40-50 fps, nu prea ma pricep si ele si de aia te intreb, te rog mult, pana in 700 lei

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Doar SH, de pe samwise sau Olx. Incearca si Facebook Market, poate gasesti vreun chilipir prin zona. Ai grija sa cauti ceva cu minim i3, 8gb ram( oarecum ar merge si 4gb, ii mai poti lua pe urma o placut de 4gb cu 100lei), iar pentru placa video ai grija sa fie una dedicata cu minim 1Gb 128 bit. Fii atent cu placa video, cauta-i modelul pe Youtube si ar trebui sa gasesti video-uri performantele ei in jocuri( verifica si descrierea sau titlul, sa vezi cu ce componente a fost folosita pentru a rula jocurile respective.

| acpl a răspuns:

Nu merita sa cumperi un pc la 700 de lei! Si chiar daca vei avea 30-40 de fps-uri, tot se va misca oribil si practic vei pierde banii. Pentru a avea o experienta placuta cat timp te joci cs:go, ai nevoie de un pc mai scump de 700 de lei,daca vrei sa intelegi ceva din joc! Altfel, dupa cum am spus, vei pierde banii! Cat despre setari, majoritatea jucatorilor pro joaca pe low, iar rezolutia o au data pe 4:3. Chiar si asa, tot ai nevoie de un pc decent! Decat sa te risti cu un pc de la sh, sau sa cauti mult unul(nestiind cu siguranta cat timp a fost folosit sau cat va mai rezista), mai bine mai strangi niste banuti, si iti cumperi un pc nou pe care il vei putea folosi in mult mai multe scopuri decat ai putea folosi un pc de 700 de lei pentru a te juca cs:go cu putine fps-uri. Poate vrei sa joci alt joc spre exemplu, crezi ca vei putea? Daca cs; go-ul iti va merge prost pe un pc de 700 de lei,cum crezi ca iti vor merge alte jocuri,care, comparativ cu cs:go-ul, au nevoie de mult mai multe resurse. Dar daca tu vrei sa joci DOAR cs:go, tot iti trebuie un pc decent, n-ai ce face. Banuiesc ca vrei sa cumperi un monitor de 60hz, deci NU iti trebuie un pc racheta, ai nevoie de unul cu 60+ fps, de preferat sa atingi 100 ca sa se miste totul mai bine, chiar daca monitorul iti va permite sa vezi doar 60 de cadre, tot se va misca mai fluent decat daca ai avea 60 constant(nu e mare diferenta).Si sa stii ca nu este asa scump precum crezi, dar e putin mai mult decat 700 de lei.Te pot ajuta cu niste wishlist-uri de pe Pc garage daca vrei. Sa nu mai vorbim de faptul ca daca iti vei cumpara un pc asa de ieftin, probabil si pe google chrome iti va merge prost, fiindca la pretul ala, de 700 de lei, ar trebui sa speri macar la 4gb ram.

| Anoniq explică (pentru acpl):

M-as bucura daca mă poti ajuta cu niste wishlist-uri

| Adrian5575 a răspuns:

I7 quad core, 8GB DDR3, 500GB HDD, 600 lei cu factura si garantie.

https://www.it-sh.ro/......dr3-500gb/

| CataCatalin994 a răspuns:

Cu 700 de lei nu ai ce sistem sa faci, iar cu 200 de lei gasesti doar monitoare d-alea care-s folosite de institutiile de aici de pe cocioc, care ti-e si scarba sa le deschizi. Iar de upgrade-uri nici nu mai vorbesc, nu ai ce upgrade sa faci unui PC de 700 cel mai probabil fara GPU dedicata.

Lasa-mi un mesaj privat cu discord-ul tau daca vrei sa vorbim un pic pe tema asta si cum sa procedezi.

| acpl a răspuns (pentru Anoniq):

Cati bani mai esti dispus sa strangi?
Cs:go-ul este un joc bazat pe procesor, nu pe placa video cum sunt majoritatea jocurilor din ziua de azi. Asta nu inseamna ca nu ai nevoie de o placa video, ai nevoie totusi de una decenta.
O sa iti fac un wishlist sau doua dupa ce imi vei spune cati bani mai esti dispus sa strangi (asta inseamnand ca va trebui sa mai astepti pana iti vei lua pc, daca vrei unul cum trebuie).

| Anoniq explică (pentru acpl):

Vreo 600 de lei, (300 pentru monitor)

| Anoniq explică (pentru acpl):

In total 1300 de lei

| acpl a răspuns (pentru Anoniq):

Am incercat cateva combinatii care sunt destul de bune pentru cerintele tale, dar dupa mine sunt bani irositi. 1000 de lei tot e prea putin pentru ca un pc care sa fie considerat bun+sa merite banii(Fiecare wishlist facut de mine pentru tine a trecut de 1200 de lei fara monitor). Cu 2000 de lei iti poti lua un pc de 10 ori mai bun dupa parerea mea. (+monitor de 300 de lei ar veni 2300)
Dar daca chiar vrei sa joci cs:go cat mai curand posibil,poti merge pe risc si sa cumperi de la sh,ceea ce nu sugerez,dar,daca gasesti un vanzator care pare a fi de incredere,iti poti incerca norocul(Ii poti cere teste cu temperaturile din jocuri, clipuri cu cate fps-uri prinde si multe alte detalii! Daca refuza, nu e de incredere). Totusi, atatia bani doar ca sa te joci cs:go? Sunt multe alte shootere/alte jocuri pe care le-ai putea incerca si cel mai probabil ti-ar placea. Cu un pc la pretul acesta vei avea optiuni limitate care nu prea cred ca isi merita banii, mai ales in 2020.

| Anoniq explică (pentru acpl):

Nu doar pentru Cs:go, dacă duce Ets2 pe setări low-medium sau Sa:mp in 60fps e bine.Nu pot sa fac bani usor deoarece nu muncesc, sunt copil si părinții mei nu isi permit sa dea atat pe un pc, noroc cu alocația asta că așa reușesc sa strang cat de cat, dar dacă duce Ets2 pe setări medium (cat de cat) și samp (gta sa multiplayer) in 60-70 fps e bine

| acpl a răspuns (pentru Anoniq):

Eu zic sa nu arunci banii asa aiurea.Nu ai ce face cu bugetul asta, ori 700 ori 1000 de lei, ambele sunt sume destul de mari, nu merita sa le irosesti pe pc-uri slabe doar pentru abia a te juca ceva. Mai bine mai strangi (sunt multe metode prin care poti strange bani, nu doar alocatia) si iti vei lua un pc super bun cat mai curand!(evident, depinde de tine daca vrei asta sau nu). Doar nu dai 700-1000 de lei doar pentru a te juca samp si cs...nu e o investitie buna. Poate la anul vei vrea sa joci alte jocuri,ce vei face cu un pc de genul? Daca e vorba de upgrade,ai optiuni,dar limitate! Cel mai probabil va trebui sa vinzi pc-ul si vei primi jumate din cat ai dat pe el...
Cand cumperi un pc te gandesti la viitor,nu vei juca sa:mp si cs:go mereu, vei vrea sa incerci si alte jocuri, sau sa editezi chestii, etc.
Poti astepta niste reduceri, am o cunostinta care a avut noroc de o reducere de peste 40% la un pc.
Am un sfat pentru tine,nu iti lua pc gata facut, fiindca e teapa in majoritatea cazurilor.
Oricum am da-o, nu iti poti cumpara un pc care abia duce jocurile respective, pentru ca tu vei fi cel nemultumit peste ceva timp. Fie ca te joci mult pe pc sau abia intri o ora sau doua sa te joci, tot ai nevoie de ceva de 2000 de lei in sus pentru gaming. E oribil sa joci cs:go in putine fps-uri, crede-ma! Nu mai bine investesti banii aia in ceva bun in loc sa iei ceva slab? Daca 2000 de lei ti se pare o suma pe care nu o poti atinge prea curand, sh si reducerile sunt singurele tale optiuni. Dar ti-am zis,ai grija la produsele de la sh! Poti da de oameni sinceri sau de unii care dau tepe,iar o teapa de la si nu e ca si una de o primesti la un pc gata facut, daca cumperi un pc de la sh, sincer, ar trebui sa ai noroc sa se aprinda in primul rand, dupa vin grijile legate de componente si tot asa.

| acpl a răspuns (pentru acpl):

Iar o teapa de la sh****

| Anoniq explică (pentru acpl):

Atunci incerc sa imi strang 2000 de lei, poți sa imi faci un wishlist in valoare de 2000 lei? Să știu pe ce să ma bazez pe viitor cand reușesc sa strang suma respectiva

| acpl a răspuns (pentru Anoniq):

Eu zic sa strangi mai intai banii. Preturile se schimba de la o zi la alta.