| haiZI a întrebat:

Mi-a spart un tip parola la mes si m-a infestat cu blackdoor, trojan, worm, antivirusul si-a facut treaba si a bagat fisierele cu virusii in carantina. Dupa care ii intru eu la el si il infestez eu cu blackdoor, worm si trojan, ii umblu prin pc si restrictionez accesul la unele fisiere cand peste cateva secunde ma da afara si mi se blocheaza mie tot prin pc, mesu, antiviru dispare si am erori si nu pot face mai nimic, restore nu pot da sau altceva.Pagina de google merge ce merge deci daca stie cineva va rog cum sa neutralizez virusii sau sa tin sub control va rog un sfat ceva, cine se pricepe.va rog mult,

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce dracu stiti voi ma de virusi! Esti tzeapan de virusi! Voi va jucati cu virusii ''Crackerilor'' dar in schimb aveti antivirus FREE si fara FIREWALL deci ZERO protectie!
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
SI APOI:
DrWeb Cureit
DESCARCA DrWeb Cureit DE AICI ftp://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe
Opreste antivirusul si inchide toate programele din calculator, inchide si conexiunea internet si apoi ruleaza programul apasand butonul Start in fereastra deschisa.Confirma lansarea apasand butonul OK si asteapta sa scaneze programele active din memorie si cele din startup. Daca programul se lanseaza in scanare direct opreste-l apoi fa-i update si apoi bifeaza optiunea complet scan si clik OK! Dupa scanare dai REMOVE OBJECTS!

SI APOI:
Apoi Descarca a-squared Free de aici http://www.emsisoft.com/en/software/antimalware/ si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l, ruleaza-l, apasa Online Update sa aduci definitiile la zi. Apoi in stanga apasa pe Scan PC si alegi apoi in dreapta Deep Scan.
La sfarsitul scanarii bifeaza tot, click pe Delete selected objects.(spune ce a gasit) Da-i un restart si gata! Bafta!
MA anunti cand ai terminat sa-ti dau un antivirus si un firewall free bun! Kaspersky e cel mai bun antivirus dar este 150 ron licenta pe an!(daca te tine ia KIS 2011)

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cum sa nu poti? Fa mai intai o verificare de virusi in procesul de pornire la windows(porneste greu windows)
intra in msconfig la startup, ia fiecare Item de acolo si verifica-l pe net (dai search in goole si iti zice ce este, intra si in task manager(ctrl-alt-del) si la processes, verifica ficare "image name" pe goole, bagi numele extensia, ce scrie ca e trojan, virus, malleare, opresti procesul. chiar incerci sa il cauti sa il stergi definitiv din calc... daca antivirusul nu poate... Daca tu nu poti intra in safe mode (cand booteaza apesi f8, alegi safe mode) si il stergi atunci sigur. Dupa aceea te lasa sa cauti si sa descarci programele care ti-am zis eu mai sus!
Daca te hotarasti sa reinstalezi windows ma cauti sa iti dau o protectie buna free! (antivirus +firewall)

| dany1219 a răspuns:

Depinde ce antivirus ai...eu as recomanda Kaspersky Internet Security 2011 SAU 2010...winking

| zacrazy a răspuns:

Vezi, era mai hacker decat tine, hacker-ule. Virusii blackdoor sunt nasoli, aproape la fel de nasoli ca cei whitedoor.

Lasand gluma a o parte, recomand, cum a zis si dany1219 o scanare cu Kaspersky IS si daca nici ala nu ti scoate... cauta CD-ul cu windowsu-ul...

| haiZI explică:

Aveam Avira ca si antivirus dar acum nu-mi ramane decat sa-mi reinstalez totul pe pc ca nu ma lasa sa fac nmic.Nu era varianta free, firewall era up.la naiba.Creedeam ca e bun ceva dar cred ca am nevoie de ceva mai bun pe viitor.multumesc pentru raspunsuri

| haiZI explică:

Hm, s-a blocat mai tot si am reinstalat din nou windows-u si celelalte programe, antivirus am bagat Kaspersky cu licenta, merge ok acum.Multumesc pentru sfaturi, mi-au fost de mare ajutor.salut