| Florinel a întrebat:

Salut, am o problema legata de un virus, recent am dat un stick usb la o "fata" si mi l a virusat cu mai multe tipuri de virusi, apoi cand am bagat stick-ul in laptop antivirusul a mutat toate folderele in carantina, am incercat sa restaurez un folder care era infestat cu un virus de tip malware si imediat cum il restaura il baga iar in carantina, asa ca am oprit antivirusul si am incercat iar, a mers doar ca ce a restaurat era un folder sub forma de shortcut si avea 2kb. am intrat in el, si toate fisierele erau la dimensiunea normala, am dat o scanare la toate si a zis ca nu are virus, apoi am inchis tot si am reactivat antivirusul, a mutat iar folderul in carantina si am scos stick-ul. Acum exista vre o sansa ca virusul sa imi fi intrat in pc? Multumesc!

1 răspuns:
| 3v1lM1nD a răspuns:

Singura varianta castigatoare este sa scoti hdd si sa il scanezi cu un alt computer. Il conectezi pe usb si il scanezi ca pe o memorie externa.
Numai asa vei fi sigur ca antivirusul va cauta si in procesele active ale windows ce in mod normal nu pot fi scanate cel putin unele dintre ele.
Computerul tau in acest moment are sanse mari sa fie corupt.

Spor!