| TruLove a întrebat:

Mi-am comandat un router wifi si cand am primit coletul am constatat ca mufa nu se potriveste la laptop. Ce sa fac?

10 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Cum adică nu se potriveşte mufa? N-are cum. Fii mai explicit. Toate laptop-urile au atât placă de reţea wireless cât şi pe fir. Altă mufă ce? În cutia routerului trebuie să fie cablul de alimentare şi un cablu scurt care să intre în LAN-ul laptop-ului(cablu care oricum nu-ţi mai trebuie odată configurat). Altceva nu are ce să aibă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica nu se potriveste? Mufa de internet e standard si mereu a fost asa

| gelu1970 a răspuns:

Routerul are trei conexiuni
1 cea de curent
2 cea prin intermediul careia primeste semnal
3 cea prin care conecteaza prin cablu routerul cu pc
si mai e a patra daca e sa luam in considerare wifi.
insa tu te referi la cablu
a nu confunda cablul ce uneste mufa telefonica cu routerul, cu cablul ce uneste routerul cu pc.

| TruLove explică (pentru gelu1970):

Cablul care intra in pc penrru a conecta routerul. Mufa cablului nu intra in laptop pentru ca nu se potriveste, este un model de laptop mai vechi.

| Gizăz a răspuns (pentru TruLove):

Poţi să faci poze la toate mufele laptop-ului şi să le pui undeva? Îmi vine greu a crede ce zici tu. laughing Vezi să nu confunzi mufa de net cu una tip USB, că nu aşa se conectează. De asemenea, din ce an e laptop-ul şi ce sistem de operare foloseşti?

| TruLove explică (pentru Gizăz):

Mufa cablului de la router se baga in cea de la net de la laptop?

| Gizăz a răspuns (pentru TruLove):

Exact! Se ia una bucată cablu de net şi se scoate din laptop. Se bagă în router în slotul ăla pe care-l vezi mai depărtat de celalte alineate, de obicei are şi altă culoare. Se conectează cablul de curent la router şi după la priză. Se ridică antenele routerului. Cablul ăla mic îl bagi într-unul dintre celelalte sloturi din router rămase libere şi capătul celălalt în laptop, unde aveai înainte cablul de internet. Se intră pe Chrome, Internet Explorer, Opera sau Firefox(depinde ce foloseşti tu) şi te va duce la meniul de configurare. Routerele noi au o configurare automată şi foarte uşoară. După ce îţi va arăta că netul merge, te duci frumos şi pui o parolă la router. Să nu aibă toţi vecinii net de la tine. Scoţi frumos cablul ăla mic din laptop şi din router şi-l pui la adăpost. Îţi activezi frumos wireless-ul la laptop şi te conectezi la router cu parola pe care ai pus-o. Voila! Toată chestiunea asta e o treabă de cinci minute maxim.

| gelu1970 a răspuns (pentru TruLove):

Eu am avut acum doua saptamani un laptop din 2002. si te asigur ca mufa de net era cea standart. laptopul tau e mai vechi?

| TruLove explică (pentru Gizăz):

Cum sa scot la sf cablurile din router? straight face a, cunostinte care au cabluri bagate i. Router si pc

| valentin75 a răspuns:

Salut! Ce mufa nu se potriveste? Routerul se conecteaza la pc prin placa de retea! Poate ti-au dat un cablu pentru altceva!