| Betelisa a întrebat:

Mi-am cumparat de cateva zile HTC desire 510 iar verisoara mea si-a luat azi Xiaomi redmi 1s. Htc-ul m-a costat 550 de lei iar Xiaoomi a costat 500 de lei si are rezolutia mai buna si camera de 8 mp ( HTC-ul are camera de 5 mp ). Stiu ca Xiaomi este,, chinezarie,, si HTC-ul este marca buna dar totusi, credeti ca s-au meritat banii? ( mai au niste mici diferente )

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Verisoara ta a cumparat un telefon mai bun si mai ieftin. problema e ca, in general, pentru aceste tipuri de telefoane serviciul tehnic nu prea e de gasit. cand au probleme...

| halogen001 a răspuns:

Au specificatii asemanatoare, cu mici diferente. La HTC rezolutia e mai mica, dar asta il face sa mearga mai repede, camera are 8MP pe Xiaomi, dar filmarea e la fel, bateria tine mai mult pe HTC si in plus HTC-ul are si 4G dar nu are dual sim, Xiaomi are blitz led flash lanterna, iar HTC nu are. In general pretul e potrivit. La HTC nu imi place ca nu are lanterna, in rest are performante bune, procesor rapid, accepta card de memorie pana la 128GB. http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6373&idPhone2=6608

La Xiaomi daca e androidul 4.3 e bine sa nu se faca update la 4.4 kitkat - androidul 4.4 nu lasa aplicatiile sa scrie pe cardul de memorie - cu exceptia catorva aplicatii preinstalate, prin urmare trecerea de la 4.3 la 4.4 aduce o limitare severa in ceea ce priveste utilizarea cardului de memorie SD - cine are android 4.2 sau 4.3 e bine sa nu treaca la 4.4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ştii că nu toate produsele chinezeşti sunt de proastă calitate! Chinezii încep să facă lucruri de foarte bună calitate, la preţuri mai mici.
Eu am un smartphone de la Huawei şi de câte ori l-am scăpat jos nu s-a stricat deloc! La Apple şi Samsung dacă cad o dată jos li se crapă ecranul.
Dacă vrei să ştii HTC este tot o "chinezărie", mai exact din Taiwan. HTC, Huawei, Lenovo, Xiaomi sunt firme chinezeşti şi sunt de bună calitate! Xiaomi este al treilea producător de smartphon-uri din lume.