| adagioanonim a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop HP Probook 5330m si as vrea sa-i pun ssd.Am vazut ca are un slot msata gol, de obicei acolo era montat un modem 3g. Unele laptop-uri suporta ssd msata in acel slot, altele nu.Stiu ca sunt ssd-uri pe slot msata, nu as vrea sa pun ssd normal de 2.5 inch, ca am doar un loc pentru hard si am nevoie si de hard pentru stocare date.Nici dvd wr nu are, ca sunt niste adaptoare prin care poti muta hard-ul in locul dvd wr.Am vazut multe laptop-uri care au ssd msata in locul modem-ului, chiar daca pe net scrie ca nu merg montate ssd-uri msata in acel slot.Cum pot face sa montez ssd msata? E ceva legat de driverele sata.

4 răspunsuri:
| AnthonyWhite a răspuns:

Da

http://en.community.dell.com/......5F00_1.jpg

stateam si ma uitam la poza asta... asa arata pe spate laptopul tau?
daca da cred ca ar fi posibil...

pacat ca nu are drive optic pentru ca voiam sa iti recomand cu incredere solutia asta :

https://www.youtube.com/watch?v=H2XJ7f28dZU

| adagioanonim explică:

Nu arata chiar asa pe spate, are doar locul pentru moedem 3g cu 2 antene.La ala e normal sa mearga.

| adagioanonim explică:

Ce ma sfatuiti? Sa renunt la hard si sa imi iau un ssd de 240 gb Sandisk SSD Plus? O sa il folosesc si pentru stocare date si descarcat de pe utorent pe el.Sau sa imi iau un ssd de 120 gb si hardul sa il pun intr-un rack extern? Mentionez ca daca il fac extern o sa il folosesc ca locatie pentru descarcare de pe utorent, deci o sa fie stresat.O sa imi afecteze viteza de descarcare de pe utorent daca il folosesc extern? Ca o sa fie pe usb 2.0, nu am usb 3.0 la laptop.

| adagioanonim explică:

Nu stie nimeni? Cam in o saptamana trebuie sa-mi iau ssd si nu stiu ce sa aleg, ssd mai mare, sau ssd de 120 gb si hdd extern?