| catalynx a întrebat:

Salutare TPU, am doua hdd-uri unul pe sata si altul pe ata. As vrea sa mai montez un al 3 lea hdd tot pe ata, mai am un loc liber pe ata, insa cand il montez si pe al 3 lea nu mai booteaza sistemul de operare, mentionez ca sistemul de operare il am pe hdd-ul sata, iar hdd-ul cu numarul 2 (ata) este pe slave, cele doua hdd-uri ata le folosesc doar pentru stocare. Biosul le vede pe toate 3, insa cu al 3 lea hdd montat biosul imi vede hdd-ul numarul 2 pe master si hdd-ul cu numarul 3 pe slave. Cum as putea sa rezolv aceasta problema astfel incat ambele hdd-uri ata sa fie pe slave si cel sata sa ramana pe master asa cum era inainte?

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu conteaza cele de pe ata pe ce sunt puse conditia e sa fie diferit unul fata de celalalt.Intri in bioos si la,, first boot device" treci pe primul loc hdd-ul sata.Nu uita sa dai save seting de regula din f10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ATA, spre deosebire de SATA, sunt folositi jumperi pentru determinarea functiei HDD-ului.

Pe HDD ai o schema care iti arata ce pozitie trebuie sa ocupe jumper-ul pentru indeplinirea diferitelor roluri. Va trebui sa pozitionezi jumperul astfel incat al treilea HDD sa devina "slave", intri in bios si vezi daca a fost detectat ca si "slave" iar cand iesi din BIOS salveaza noile setari "save & exit".

| Violente a răspuns:

Http://www.pchell.com/images/masterslave.jpg

HDD-ul pe care este WINDOWS-ul trebuie setat ca fiind MASTER, te uiți in acea poza. Fiecare HDD are instructiunile pe el de MASTER/SLAVE.

Baftă!

| Tagaso a răspuns:

Hdd-ul are jumper și pini pentru setare pe master sau slave, muți jumperul.Deci HDD-ul Sata să fie pe Master și cele IDE să fie pe Slave, în Bios cauți configurația Sata before Ata.(formatezi hdd-urile Ide)