| Mark2012012 a întrebat:

Mi-am cumparat un notebook laptop si vreau sa stiu ce programe mi-ar putea fi utile pentru office work (birou)? Vreau sa il fac doar pentru office.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Depinde si de windows-ul instalat.
In primul rand, ai nevoie de programe standard (Office - 2003 sau 2007 sau 2010; recomand v. 2003 daca ai xp). Office contine softurile Word, Power Point, Excel, de care cred ca a auzit oricine.
Tot pentru documente e bun Adobe Reader (pentru format.pdf).
Daca vei avea nevoie sa faci un cd/dvd, poti folosi Nero (recomand v6 sau v7 pentru xp; exista si variante mai complexe, dar nu are rost sa consumi spatiu degeaba).
Ccleaner e un soft gratuit care te ajuta sa scapi de fisierele temporare care se pastreaza pe hard atunci cand rulezi anumite programe. Un soft foarte bun pentru optimizare pc e TuneUp Utilities (recomand 2009 pentru xp). Repara erori si iti face pc-ul mai rapid.
Oricat ai sta la birou, nu trebuie sa lipseasca clasicul Winamp pentru muzica, chiar daca asculti in surdina. Il gasesti tot pe net, pe site-ul oficial.
Nu uita de browserele pentru net: Mozilla, Google Chrome sau Opera.
In pauze, ai putea folosi Messenger sau Skype, pentru a comunica online cu prietenii.
Aceste prorame sunt uzuale. Se pot adauga si altele, in functie de preferintele utilizatorului.
Bafta!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de Microsoft Office, pentru care trebuie licenta sau poti descarca OpenOffice, este similar si este gratuit. De asemenea mai ai nevoie de Adobe Reader (ori Foxit Reader) pentru deschiderea fisierelor pdf, ambele sunt gratuite. Numai bine!