| Fernando9Torres a întrebat:

Mi-am luat acu cateva zile un laptop nou si de ceva timp imi tot da o eroare. Asta: https://ibb.co/6yLTThZ
Da, am dat pe codul respectiv si nu am gasit vreo explicatie buna(acolo scrie ca e vina ori a unei aplicatii upgradate recent sau a unui software tert. Am sters upgrade-ul cel mai recent iar de sters software tert nu am ce). Tot acolo mai scrie ca ar fi o varianta sa fie din vina mouse-ului. Sa fie asta?(ma rog, "sursa externa" dar doar mouse ul e extern)

14 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cand patesti asta? Random sau cand te joci? Ce temperaturi ai?

| Fernando9Torres explică (pentru Intruder19):

Pana acu cred ca doar in joc. Cel puțin azi pe cs am patit de 2x. Ținând cont ca am patit când l-am aprins/după 10 min de folosite, nu cred ca e de temperatura

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Nu umblam aici cu crezute si necrezute. Da-i un burn-in test si zi-ne ce temperaturi stabile ai fara throttling. Ce laptop e? Daca par limbi straine cele spuse de mine, instaleaza frumos AIDA64 (https://download.aida64.com/aida64extreme633.exe) si du-te la Tools>System Stability Test, bifeaza tot, apoi da-i start. Lasa-l asa macar 20 de minute si apoi uita-te la Statistics, vezi temperaturile maxime si fa scroll pana jos unde ai CPU Throttling in ultimul rind. Daca nu e 0 pe linie acolo, ai o buba.

Bula
| Bula a răspuns:

Software de sursa externa = program facut de alta firma decat producatorul laptop-ului sau a Windows-ului.
Incearca sa-l pornesti din nou, iar daca problema persista:
Du-l inapoi in garantie, asa cum este!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine du l inapoi la garantie nu umbla tu la el ca o sa zica ca din cauza ta s-a stricat si pierzi garantia iar reparatia costă destul, si daca nu ai bani ramîi cu el stricat il pui in dulap si stringi bani de reparat.

| SkateFunk a răspuns:

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Este o problema de la windows update in general, care afecteaza niste fisiere de sistem si face ca sistemul sa devina instabil, intrand in os crash(bluescreen) pentru siguranta sistemului si a datelor.
Mai pe scurt unul din programele care le folosesti detine un fisier damaged care duce la os crash sau nu este compatibil cu ultimul update facut.
Solutie: ori activezi updateurile si il actualizezi ori le opresti cu totul si, eventual te uiti in istoricul actualizarilor sa vezi ce ti sa instalat recent si le dezinstalezi.
Daca iti face doar intr-un anumit joc asta, reinstaleaza acel jocwinking
Si ca sa fii sigur poti folosii un software pentru detectarea erorilor de sistem, ex: iobit driver booster, advanced system care.

https://support.microsoft.com/......be9d9eb29f

Intra si in BIOS si activeaza VT-x ca sa fii sigur.

| Fernando9Torres explică (pentru SkateFunk):

Am dat upgrade și nu merge
Am instalat programele alea și tot același rezultat

| Fernando9Torres explică (pentru GabiDumitrescu):

CPU throttling: Current: 0.
Minimum: 0
Maximum: 26
Average: 207.6
Laptop: ASUS TUF gaming F17

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fernando9Torres):

OK, deci iti face throttling. Temperaturile la cit ajung? Daca nu ai un cooling pad, poate ar fi cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul respectiv ti-l da deoarece una din componentele de la laptop are un defect, dupa cum ai zis tu ca iti da doar la temperaturi mari posibil sa fie CPU sau placa video, cel mai bine daca ai garantie sa-l duci in service.

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Ce "programele alea"? lol
Tu macar ai citit ce ti-am scris? laughing
Am zis sa reinstalezi programul in care ajungi sa primesti bluescreen,.
Si in windows update sa te uiti in istoric sa vezi care a fos tinstalata recent si sa o dezinstalezi update-ul.
Problema este de la un program/driver care iti da crash la os de aia apare bluescreen. nu are legatura cu temperatura.
Codul care iti apare, descrie eroarea care o intampini, si ti-am zis ce reprezinta, nu are legatura cu temperatura, pentru aia erste CPU_temp_over_high si altele.

| Fernando9Torres explică (pentru SkateFunk):

"Programele alea" ma refeream la: iobit driver booster, advanced system care. Îți dau și varianta de "reparare" a bug-urilor. Dar acum e in service oricum happy

| flixbuster a răspuns:

Blue Screen (of Death) creeaza un raport inainte de restart.

Poti vizualiza rapoartele istorice cu acest program, BlueScreenView:

https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Download jos in pagina, sa iei varianta pentru cati biti are OS-ul (presupun ca 64, in ziua de azi).

In functie de modulul/driver-ul care crapa, iti poti face o idee ce si cum.