| mihaiwz98 a întrebat:

Mi-am luat un televizor nou 4k.Baiul e ca e o imagine foarte proasta aproape pixelat gen imagine 360-480p.M-am uitat un pic la setarile vizuale totul e in regula, care sa fie problema?
Mai am inca un televizor de 1an 1080p si posturile pe care le-am urmarit majoritatea sunt 720p si se vede super deci nu inteleg.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Seteaza pe detectarea automata al rezolutiei.
Poate va trebui sa re-scanezi si sa memorezi din nou toate canalele cu aceasta setare.

5 răspunsuri:
| Cyrano a răspuns:

Trebuie ca si programul resprectiv sa fie difuzat la o rezolutie 4k. Sau vezi mai bine in setari. Poate trebuie configurat ceva.

| octav005 a răspuns:

Acum depinde si de marca, daca o fii unul no name, totul este posibil.
si ca sa vezi un videoclip la rezolutia maxima, iti trebuie un videoclip 4k. daca este doar 720p este posibil sa se vada mai pixelat. este ca si cum ai intinde un pulover facut din lana de bunica si de vede gauri intre tesaturi.
normal ca rezolutia de 720p va fi intinsa de acel tv pana la 2160p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema poate fi de la canalele tv. Multe canale tv nu au transmisie HD si din cauza aceasta imaginea nu este foarte clara.

| mihaiwz98 explică:

E Samsung marca deci nu e pocnitoare, doar ca aceleasi canale care se vad bine pe 1080p se vad prost pe 4k si nu stiu de ce

| mihaiwz98 explică:

E Samsung marca deci nu e pocnitoare, doar ca aceleasi canale care se vad bine pe 1080p LG se vad prost pe 4k si nu stiu de ce