| Corina1325 a întrebat:

Mi-am reinstalat windowsul si mi-am pus o versiune ceva mai noua. Dar acum, jos, in bara, la Language Bar imi apare English(Australia) si English(United States). Eu mi-am mai pus si Romanian, dar nu inteleg care e diferenta dintre English(Australia) si English(United States).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate tarile vorbitoare de engleza aceasta a suferit diverse influente si este mai mult ori mai putin diferita de engleza vorbita in Anglia si de engleza literara, mai ales in pronuntie. De fapt asa este in toate limbile, toate au suferit influente. Sa ne gandim ca Australia a fost colonizata, in primul rand, cu infractori exilati din Anglia, deci persoane cu o slaba cultura si vorbitori ai unei engleze departe de cea literara. Sigur ca acum situatia este diferita, totusi exista diferente. Selecteaza numai engleza din SUA. Numai bine!

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Nu e nicio diferenta notabila. Nu te afecteaza cu nimic.