| just4amdb a întrebat:

Mi-am scapat telefonul in apa. angry
E deja al 3-lea telefon care face baie, nu mai suport.
Sa incep de fapt cu inceputul. Eram in cada, telefonul pe margine, cu muzica pornita, pentru ca cu mintea mea imbecila nu puteam sa las telefonul pe masina de spalat ca toti oamenii, l-am lasat pe marginea cadei.
In fine.
Am iesit din cada ca sa iau samponul si atunci, PAC, am auzit cum a cazut telefonul. Mentionez ca nu era plina cada, nu aveam dopul pus inca si apa curgea in gol, fiind cam de maxim 2-3 cm in cada. S-a dus mai mult ca si cand te-ai da cu skateboardul pe un half-pipe(pentru cunoscatori) si l-am prins imediat. N-a trecut decat cam 2 secunde prin apa dar in momentul respectiv s-a oprit muzica brusc.
Nu s-a inchis telefonul dar a patruns apa la difuzor.
L-am sters repede cu un prosop, l-am uscat cu uscatorul de par in locurile greu accesibile si am tras aerul si apa cu gura din difuzor.
Difuzorul si-a revenit dar displayul imi face fite. Cand il pornesc fara cartela sau microSD in el merge bine touchul cateva secunde, apoi, nu mai merge brusc. Cu sim-ul si microSD-ul in el nu merge deloc crying

O sa-l pun maine dimineata intr-un bol cu orez sa vad ce rezolv. L-as pune si acum dar am orez si nu mai cobor la magazin la ora asta.
In fine, intrebarea este, tinand cont de faptul ca garantia s-a dus clar(s-a inrosit plasticul ala alb), cam cat m-ar costa o reparatie daca nu-si revine?

Răspuns Câştigător
| bogdan3vl a răspuns:

Trebuia sa ii scoti bateria imediat si sa nul mai aprinzi.il desfaceai scoteai toate piesele si le stergeai bine si le lasa-i la uscat iar placa o uscai tu la aragaz cam la 20-30 de cm deasupra flacarii. dupa aia il asamblai la loc si mergea sigur asa sa faci cu urmatorul telefon.
incearca totusi sa il duci la reparat til curata cu alcool tehnic e ceva special pentru electronice si s-ar putea sa isi revina daca nu sia revenit nu ii dai banii si iti iei telu.
funda big grin pls

5 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Daca nici dupa atatea telefoane stricate nu te inveti sa nu-ti mai iei telefonul in baie... inseamna ca-ti permiti. happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu platesti impozitul pe prostie in telefoane, nu in bani. Ma rog...e alegerea ta.

| Mariusssss a răspuns:

E clar. Sa-ti dea Dumnezeu mult noroc ca prost esti destul. Cum mai sa faci baie cu telefonul de gat? laughing laughing wtf laughing

| TheCritic a răspuns:

Bun venit in lumea mealaughingSi eu am facut baie catorva(2 si un mp4) telefoane si oup, ale mele nu au mai pornit. Faza cu orezul la mine nu a tinutlaughing. Mergi mai bine si plateste reparatiabig grin

| just4amdb explică:

Si-a revenit. Am mentionat mai sus ca nu s-a stins telefonul cand s-a dus prin apa ci ca s-a oprit muzica, apa patrunzand la difuzor.
L-am lasat azi-noapte in arpacas si azi dimineata mergea la fel. Nu stiu daca a avut vreun efect sau nu, probabil s-a uscat si de la sine. Am scapat usor.
Am mentionat de-asemenea ca e al 3-lea telefon care face "baie" nu cu care am facut baie. Cu primul am fost impins in apa la strand, al doilea il aveam in buzunar cand a inceput ploaia. Primul s-a "prajit" de tot, al doilea avea doar displayul dezlipit.
In fine, nu inteleg de unde atatea jigniri si impresii din partea unora. De ce m-as lauda ca am telefon cu touchscreen la necunoscuti pe un site de internet? Cine a spus ca celelalte 2 telefoane au patit exact acelasi lucru? Mai bine dati un raspuns prompt si la obiect decat sa atacati o persoana necunoscuta cu atatea impresii. Ceau!