| catalin29 a întrebat:

Mi se restarteaza pc dintr-o data! Am reinstalat tot felul de windowsuri si nimic nu s`a schimbat, aceeasi problema! ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| anghel988 a răspuns:

Temperatura de 80 de grade la un procesor este extrem de ridicata! aplica o pasta termoconductoare noua de calitate si iti garantez ca acum cu coolerul curatat se va raci cum trebuie si va ajunge si al tau la teperatura normala de 30-40 grade Celsius. bafta!

5 răspunsuri:
| GroparuVesel a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema.L-am dus la un service pc si mi-a schimbat coolerul.Incearca sa il duci la cineva care se pricepe de preferat o firma de reparat calculatoare.

| Gelu00 a răspuns:

Probabil de la placa de baza.Incearca sa iti cumperi alta second hand sau daca vrei sa fii sigur una noua.Garantez k nu se mai intampla

| anghel988 a răspuns:

Desfa pc-ul si curata-i urgent de praf
radiatorul de la cooler(am patit si eu). cand functioneaza, procesorul nu mai e racit cum trebuie, se supraincalzeste si ca protectie calculatorul se restarteaza. praful se acumuleaza acolo ca un covoras dens. dai jos ventilatorul, si dupa ce ai scos tot praful de acolo din radiator iti garantez ca nu se va mai restarta. sper ca te-am ajutat.

| catalin29 explică:

Am curatat coolerul si radiatorul de praf. Adevarul ii ca nu prea mai era pasta intre procesor si radiator, posibil si din cauza asta? Temperatura la procesor in BIOS imi indica 80 de grade Celsius.(cred ca ii prea ridicatastraight face)

| BogdySS a răspuns (pentru catalin29):

De unde stii ca nu era pasta, l-ai desfacut? Daca da, atunci e clar ca incalzirea e cauza. De fiecare data cand scoti coolerul trebuie sa pui pasta. Cumpara-ti un tub de pasta si aplica-l, sigur se rezolva problema. Ai grija la aplicare, sa nu pui prea mult. De asemenea ai pute sa pui niste lubrifiant, eu folosesc vaselina, la fan(ventilator). Are un orificiu, de obicei acoperit de o eticheta. Scoti eticheta, scoti dopul, pui vaselina, cat un virf de pix, pui dopul inapoi si eventual eticheta si treba-i rezolvata.

| anghel988 a răspuns (pentru catalin29):

Temperatura de 80 de grade la un procesor este extrem de ridicata! aplica o pasta termoconductoare noua de calitate si iti garantez ca acum cu coolerul curatat se va raci cum trebuie si va ajunge si al tau la teperatura normala de 30-40 grade Celsius. bafta!