| matrix100 a întrebat:

Nu am nici o cunostinta despre programarea pentru aplicatii Android, dar vreau sa invat. Intrebarea mea este: As vrea sa fac o aplicatie Android si fiecare persoana sa poata crea un singur user, sa nu existe 1 persoana care sa aiba mai mult de un cont pe aplicatia mea. Exista vreo solutie pentru chestiunea asta? Multumesc si funda

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Fizic e "aproape imposibil"; depinde cum selectezi persoana; chiar daca pui o regula sau un sistem gen "cnp", o persoana poate avea "2 conturi" in ideea ca isi face alt cont pe numele altcuiva, si el sa utilizeze contul (daca la asta te referi; poti face un fel de aplicatie legata la face id si tot ar incerca cineva sa-ti pacaleasca "sistemul"). Nu e imposibil, dar e "aproape imposibil", adica foarte greu. Plus, gandeste-te cand faci asa ceva, ce sistem utilizez, gen "pentru gemeni". Si alte idei. Si daca iti pui filtru pe internet, ip, tot iti trebuie un "identificator unic" pe care oamenii sa-l introduca atunci cand fac un cont (cel mai probabil doar cnp-ul, fiind "unic").

| Robert150103 a răspuns:

Daca vrei sa incepi cu programarea de aplicatii pentru Android recomand skillshare pentru a invata. Dupa aceea cu google play console iti poti vedea aplicatia pe care ai creat-o, profitul si alte informatii