| c0pil1n a întrebat:

Nu am speranta ca o sa fiu ajutat. Dar incerc.
Am instalat windows 10 pro 64 bit /update la zi/drivere de pe site-ul producatorului.
Am o placa de baza : Asus h310m-r r2.0/placa video rx 580 8gb/ procesor i5 9400f.
Ma pun sa joc orice joc. Sunt momente cand se misca excelent!
Sunt momente cand imi sacadeaza. Deci fps-urile oscileaza incredibil.
De exemplu in league of legends : de la 180-200 la 140-150 dar se simte si te incurca.
Va rog daca stie cineva ceva. Am instalat windows-ul de 3 ori am schimbat si sters driverele de la placa de baza de la placa video.
Instalez tot frumos si dau un meci si merge perfect. Dau urmatorul meci merge prost.
Ce trebuie sa-i fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa verifici 2 lucruri:
1. In Task Manager sa nu ai perioade lungi cand incarcarea CPU sau a memoriei sa depaseasca 75%.
2. Temperaturile sa nu urce peste valorile de functionare normala: CPU - 55 grade Celsius si GPU 70 grade Celsius.
Daca careva din valorile de mai sus se depasesc in timp ce viteza scade, atunci trebuie identificata si rezolvata cauza problemei!

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Si astepti pana isi descarca Windows toate update-uile, sau cum vezi ca sughite un pic iar stergi tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limiteaza numărul de fps-uri de pe jocuri.De ex poți pune limita de 160 (sau ceva de genul) pe LoL, trebuie să îl faci să se miște stabil, că degeaba ai fps-uri multe daca scade deodată

| c0pil1n explică (pentru Wr3nch):

Nu nu. Am lasat chiar si o luna intreaga si totul era la zi. Dar degeaba. Am incercat 2 3 drivere de la placa video si tot degeaba

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Am limitat si numarul fps-urilor dar degeaba. Am un monitor Asus vg245he de 75 hz si nu pot sa tin v-sync activat deoarece se blocheaza jocul in 75 fps. Asa ca am incercat la 80-120-144-200-240 fps sa blochez dar tot asa se blocheaza.
Desi l-am tinut in 144 fps si se simt acele drop frame-uri indiferent ca scade de la 144 la 120 sau 143, 142 tot se simte.

| Wr3nch a răspuns (pentru c0pil1n):

Aici dupa mine problema e cu jocu in sine, care e optimizat sa mearga pe rasnite. Majoritatea oamenilor nu simt nimic peste 60 de fps oricum asa ca sigur nu se chinuie pe aspectul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi in start si cauta power management, da pe performance mode. verifica temperaturile si % in timpul jocului. mergi in radeon si schimba setari https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh2-012
debloat windows https://youtu.be/8E6OT_QcHaU
nu ai nevoie de frame-uri peste ce da monitorul tau asa ca pune limita

| Zuzu1991 a răspuns:

Instaleaza ultima versiune de drivere video de la amd, nu de pe windows update sau site-ul producatorului (care isi updateaza driverele alea odata, si atat, dupa care apare o noua versiune de windows 10 si ei nu mai misca un deget!

| c0pil1n explică (pentru Bula):

In task manager nu depaseste nici 50% memoria sau cpu, temperaturile sunt sub 55

Bula
| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

In acest caz, "franarea" poate fi cauzata de incetinirea vitezei de transfer a hard disk-ului sau de upgrade-ul facut in background (windows sau alt program).
De asemenea, unele jocuri pot fi "franate" si de programul antivirus (daca trebuie verificate si pelucrate in numar foarte mare de fisiere) sau de conexiunea internet (daca se joaca online).

Trebuie urmarit Task Manager cu atentie in timpul sacadarilor!
Functionarea intensiva a vreunui task este indiciul care arata cauza.

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Am sa verific. Posibil sa fie ssd-ul pe care-l am? Am un ssd de 256gb. Nu am hdd la pc.

Bula
| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

Tot in Task Manager poti urmari atat functionarea disk-ului, cat si a retelei (de internet).
Cauta, daca nu vezi activitate intensa in perioada cand sistemul este franat.

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Ok mersii. Am sa fac tot ce mi-ai spus.