| Tzigaret a întrebat:

Nu imi mai merge tasta D la un laptop doar daca apas mai tare, altfel nu.
Tasta merge ok cand apas pe ea nu se simte sa fie ceva acolo sa blocheze... drivereu e instalat la ultima versiune, nu cred ca e problema de soft.A mai patit cineva? Ce sa ii fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi cu el la un service, sa schimbe tastatura (intreaga).
Mai ai si varianta sa folosesti o tastatura externa (cu mufa USB).
La fel, poti folosi si un mouse extern (e mult mai usor de folosit decat touchpad-ul).

| VoidEternal a răspuns:

Trebuie curata cu alcool tehnic. Probabil va trebui desfăcut laptopul pentru asta.

| IceRope a răspuns:

Tasta are un defect fizic. Ori este mizerie sub ea, ori contactul de pe placă este deteriorat. Du-l la service.

| Ursulica112 a răspuns:

Încearcă sa scoți tasta și sa cureți putin acolo. Poate a intrat mâncare, scame sau păr. Dacă merge când apeși mai tare cu siguranță trebuie curățată. Dacă ar fi fost intr-un scurtcircuit nu ar fi mers tasta deloc. Caută pe YouTube un tutorial despre cum sa scoți o tasta și o sa vezi ca e destul de ușor. Baftă!