Întrebare recomandată | LacatDeOtel a întrebat:

Nu imi merge internetul la pc, routerul e bun, se conecteaza la telefon la laptop dar la pc nu, am windows 10 si cand dau la internet imi apare Ethernet 6 not connected, am cautat pe net dar nu mergea nimic din ce ziceau aia, ajutor va rog. In plus, cand dau la Network and internet settings, la Status, imi apare asa:

-------------- --------- -------------

Răspuns Câştigător
| IqStorm a răspuns:

Problemă de placă de rețea. Poate e defectă. Dacă folosești cablu pentru PC poți încerca să vezi ce mesaj îți dă pe laptop dacă îl conectezi cu cablu și dezactivezi wi-fi-ul pe laptop. Altel îți pot recomanda să încerci și cu un alt cablu de rețea sau cu o altă placă de rețea. Problemele pot fi multiple și e dificil de făcut o diagnoză de la distanță.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Mufa de la internet este iesita din placa de retea si nu face contact bine. Impinge-o bine la loc si urmareste pe monitor posibilitatea conectarii.
2. Placa de retea poate fi defecta. Mai ales daca este integrata. (Cei de la rds mi-au recomandat sa cumpar o placa de retea. Dupa ce am cumparat una, nu am mai avut probleme cu intreruoerea conexiunii).
Solutia nu este sa te chiuni tu cu refacerea conexiunii, ci sa suni la firma de interet si sa le spui problema. Ei vor veni acasa, o vor rezolva si iti vor spune si cauza.

| flixbuster a răspuns:

Intrebare simpla: ai cablu intre router si PC?

Zici de telefon, laptop - acestea sunt fara cablu (telefon intotdeauna, laptop de cele mai multe ori).

| LacatDeOtel explică (pentru flixbuster):

Caplu lan da dar inainte imi mergea, dintr-o data nu mai aveam net si nu imi mai aparea iconita aia din dreapta jos la taskbar de internet

Răspuns utilizator avertizat
| MaNumescAurelian a răspuns:

Trebuie sa ai un anumit driver, descarca 3DP Net si fa transfer-ul prin telefon. Laptop-ul poate are alte componente mai noi iar windows-ul decteteaza drivere potrivite pentru laptop cat si pentru windows, dar la pc poate ai componentele mai vechi iar windows-ul nu recunoaste aceste componente incat sa iti instaleze driverele pentru PC. Dupa ce ai facut 3DP Net si ai rezolvat problema internetului, ti-as recomanda 3DP Lite, pentru driverele de la placa video / placa de baza / sunet etc. Baftawinking