| RuxiKasandra a întrebat:

Nu ma lasa computerul sa sterg Internet Explorer. De ce? Am incercat sa il dezinstalez de la "Add or Remove Programs", sa il sterg din C, dar nici cum nu vrea sa dispara ( Desi folosesc alt navigator )

3 răspunsuri:
| brokenkid a răspuns:

Microsoft explorer este browserul predefinit de la sistemul tau de operare, in cazul de fata windows, acesta nu poate fi dezinstalat deoarece Microsoft developement team nau vrut sa faca chestia asta, daca ar fi putut fi dezinstalat eu as fi facut-o de multbig grin. FOLOSESTE CHROME SAU SAFARI. cat despre problema ta, da clik dreapta proprietati, desktop, iar acolo iti apare sa debifezi iconita cu explorer, macar scapi de el din ecran si nu mai iti umple spatiulrolling on the floor PE desktop:* bafta

| Helioot a răspuns:

Explorer nu se poate dezinstala...e din windows! Folosese alt navigator si pe el lasa-l in pace, nu ocupa mult spatiu :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Internet Explorer nu e doar un simplu browser, ci e componentă integrantă a Windows-ului. N-ai cum să-l ștergi definitiv fișier cu fișier. Dacă nu-ți face vreo problemă atunci nu văd ce treabă ai avea cu el...folosește celălat browser și cu asta b-asta. Multe programe și servicii din Windows depind de IE și chiar și invers.
În Windows 7 îl poți dezactiva și nu îți mai va sta în cale! Dar asta nu înseamnă ca l-ai șters. Însă în XP nu poți să faci nimic practic. Măcar upgradează-l la versiunea 8 dacă ai Windows XP. Măcar devine un browser mai din ziua de azi față de antichitatea aia de versiune 6.
Pe Windows 7 poți instala versiunea 9 a lui IE. Chiar e foarte reușit să știți! Concurează direct cu Chrome și Opera.