| Mickllosh a întrebat:

Nu ma pricep prea bine la alegerea unui laptop. VA rog daca ma puteti ajuta sunt recunoscator cu o funda.

Ps: Cateva criterii importante pentru mine: cat mai usor, diagonala peste 15'.

Va multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebare: pentru ce doresti sa folosesti laptop-ul?

| sierra1 a răspuns:

Un criteriu capital este: câți bani vrei să aloci?

| NLS a răspuns:

Cat mai usor, inseamna diagonala sub 15, nu peste 15.
Ai idee cat cantareste un laptop de 17? (sa nu mai vorbim de pret)
Iar daca il vrei usor, inseamna ca vrei sa il cari mult dupa tine. Asta presupune si baterie durabila, cu mai mult de 3-4 celule (in afara de "greutate redusa").
Iar mofturile astea costa, nene.

Descrie mai bine pentru ce il vrei (jocuri, editare foto-video, design), ce conditii de utilizare ai de gand (light, mediu, hard, non stop, carat toata ziua la prieteni, cam cat vrei sa reziste bateria, si ce jocuri vrei sa duca fara probleme)

| AdrienWH a răspuns:

Salut,Nu ai mentionat cel mai important criteriu, si anume PRETUL. Daca ai un buget foarte mare iti recomand Apple MacBook Air(acesta fiind cel mai subtire dar nu are diagonala de 15 inch, ci de 14)
Daca ai un buget de 1500-2500 de lei iti recomand un Lenovo IdeaPad 320 cu 8GB Ram si procesor Intel core i3, sau daca e si i5.Dar vei capata putina greutate.Si va avea o grosime de 3cm.(Stiu asta ca eu detin unul ca acesta,doar ca este cu procesor AMD). Unele laptop-uri (aici ma refer la celelalte,nu la acel macbook) vin ori fara sistem de operare,ori cu Endless, care este ceva asemanator. Daca nu au nici in sistem de operare (SO) va trebui tu sa ii instalezi unul, aici ma refer la Windows. Daca stii sa il instalezi, il instalezi destul de usor, daca nu stii cauta pe YouTube.Procedeul in sine este destul de simplu. Daca nu vrei sa te complici il poti duce la cineva sa ti l instaleze.Din asta rezulta ca unul cu Windows preinstalat+aceleasi specificatii va costa mai mult.Iar daca nu are Windows mai putin.
A, si inca un sfat happy.Cu cat diagonala unui laptop este mai mare cu atat este mai greu si mai grosut.In fine oricum eu iti recomand acel Lenovo ideaPad320...Sunt mai multe variante si depinde de buget.Doar cauta pe eMag big grin