| betti a întrebat:

Nu mai imi merge sunetul la laptop si nu am reusit sa-i dau de cap. Nici la deschidere si inchidere nu se aude sunetul care il fac calculatoarele in general, se deschide si se inchide in liniste. Poate o sa reusiti sa ma ajutati! Daca o sa reuseasca sa ma ajute cineva, dau funda. Cum se deschde sunetul si care-s pasii? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Trebuie sa instalezi driver audio in calculator pentru a avea sunet.
1.Du-te la "sound and audio device properties"
2.Du-te pe "audio"
3.Du-te pe tabul "Advanced", langa "Volume" (la "sound playbakl"), si acolo verifica sa fie selectate difuzoarele tale de la laptop.

43 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Verifica driverul de sunet!

| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme cu un driver.

| betti explică:

Nu stiu ce-i ala! La master volume nu face tic, ca ar merge sunetul.

| horia2012 a răspuns:

Du-te in start-control panel-sound
cauta tabul "sound" si alegi
"Windows default" OK. Restart.
- sau te duci pe iconita difuzor din bara. clik dreapta.
alegi "windows default"

| betti explică:

Doar la sound scheme am windows default.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Da. Alege Windows default.

| betti explică:

Tot nimic! Dupa ce am pus windows default de la sound scheme am apasat pe ok si nimic, tot nu a pornit.

| an0nim025 a răspuns:

Salut, sper ca intelegi engleza : a. Click Start, and then click Control Panel.
b. Click System, click the Hardware tab, and then click Device Manager.
c. Under Sound, video and games controller, check the sound card that is listed.
d. Right-click the sound card, and then click Uninstall Driver.
Dupa aceea apasa pe volum si driverul se va instala singur. Succes

| betti explică (pentru horia2012):

Asa am facut am pus windows default, ok si l-am repornit si nu si-a dat drumul sunetul, tot nu se aude nimic.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

- du-te pe iconita difuzor din bara
click dreapta "open volume mixer". Toate iconitele
de la difuzoare trebuie sa fie fara niciun
semn ROSU pe ele, iar cursoarele la jumatate.
- du-te la fel pe iconita difuzor, click dreapta
"sound" bifezi "play windows startup sound"
Dar muzica poti sa asculti?

| betti explică (pentru horia2012):

Nu am nici-un semn la difuzoare, am laptop.Am dat drumul la un video cu muzica si nu am auzit nimic.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Stiu ca ai laptop, nu ai fost atenta.
Si eu Windows 7 asa ca stiu ce-ti spun.
M-am referit la difuzoarele (simboluri)
din fereastra "open volum mixer"
Pe simbol difuzor din bara (in dreapta)
ai un vreun semn ROSU?
Te pun sa faci verificarile astea ca
sa nu fie oprit sunetul de la tine
(mute).

| betti explică (pentru horia2012):

Am windows xp.La sounds and audio device properties la difuzoare nu e nici-un semn rosu si nici un alt semn.Nu am oprit eu sunetul, cind l-am deschis de acolo nu mai imi mergea si nu imi merge inca.O singura data mi s-a mai intimplat sa nu mai mearga si nu stiu cum am reusit sa il pornesc de la sounds and audio devices properties.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Du-te in Start-control panel-system-device manager-sound, video and game controler.
Aici pe simbolul difuzor "sound, video and game controler" e colorat in galben?
-clik pe "sound, video and game controler" si o sa vezi
mai multe functiisadaudio codecs, legacy audio drivers...)
-du-te pe "Realtek high definition" sau ce audio ai tu.
(asta e driverul audio). Click dreapta-proprietati-driver-uninstall.
Dupa aceea apasa pe volum si se va instala singur.
Dupa cum a spus Nice97 mai sus.

| betti explică (pentru horia2012):

Nu stiu unde e sound, video and game controler, iar la sounds nu vad video and game controler.Multumesc ca incerci sa ma ajuti.Indiferent daca o sa reusesti sa ma ajuti, tie o sa iti dau funda ca incerci din rasputeri sa ma ajuti.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Trebuie sa reusim.
1. Du-te la "sound and audio device properties"
2. du-te pe "audio"
( Prima e "Sound Playbak" - "Default device".
Ce scrie in dreptungiul de sub "Default device":
in afara de "volume" si advanced.

| betti explică (pentru horia2012):

Scrie in casuta Realtek hd audio autput.

| betti explică (pentru horia2012):

Aaaaaa,am pus la laptop stereo speakers si mergea inainte sunetul.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Si acum ai sunet?

| betti explică (pentru horia2012):

Tot nu aud nimic.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

1.Du-te tot la "sound and audio device properties"
2.du-te pe "audio"
3."volume" - tot ce este la "master volume", trebuie sa fie
la jumatate si fara niciun "mute" marcat.

| betti explică (pentru horia2012):

Nu e pus pe mute, e bifat la Place volume icon in the taskbar, nu la mute la volum.

| betti explică (pentru betti):

Nu e bifat pe mute la marter volum.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

1.Du-te tot la "sound and audio device properties"
2.du-te pe "audio" - volume - "master volume"
nu trebuie sa ai bifat mute la "wave".
Dupa ce ti s-a instalat XP, ai un CD de unde instalai
sunetul?
Ce marca de laptop ai? (nume si numar).

| betti explică (pentru horia2012):

Parca ne-a dat 2, 3 cd-uri la magazin dupa ce mi-au instalat probabil wndows-ul, nu mai tin minte ce mi-au instalat. Nu sint la mine cd-urile, nu stiu unde sint.Am Toshiba.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Toshiba, de care (sattelite, ce numar). Uite ca aici:
http://www.zkarlo.com/blog/how-to-find-your-toshiba-laptop-model-number/
1. Te duci pe Start
2. All programs
3. Accesories
4.System Tools
5.System information
Te intreb ca poate iti gasesc pe net un driver audio
pentru modelul tau, daca nu mai ai Cd-urile.

| betti explică (pentru horia2012):

Nu a mers driver audio realtek (primul program care mi l-ai dat sa il descarc.O sa il incerc pe al doilea. Sper sa mearga! Multumesc de o mie de ori ca ai incercat din rasputeri sa ma ajuti.Ai merita o mie de fundite, nu doar una.

| horia2012 a răspuns (pentru betti):

Multumesc.
T-am spus ca nu e obligatoriu.
Instaleaza-l pe urmatorul.

| betti explică (pentru horia2012):

Asta am facut si merge!

| Golici_Radu_1987 a răspuns:

Salutare tuturor am o problema la HP 6720s nu imi mai merge sunetu am ascultat la casti un film si dupa ce am scos castile nu mai imi merge am incercat toate variantele enumerate de voi mai sus ce sa fac?