| anamaria82726 a întrebat:

Nu mai pot da comentarii pe Instagram fiindca am foat blocata de la un spam de comentarii(la caterinca). Mi s-a mai intamplat dar in cateva ore ma deblocau. Acum deja mi se pare ca de doua zile nu ma lasa. Cat mai dureaza oare?

5 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Instagram este foarte atent cu utilizatorii și conturile a căror activitate poate fi încadrată la spam și, în general, cu activitatea de pe platformă care încalcă Termenii și Condițiile.

Fiind blocată și în trecut, cel mai probabil acum va fi nevoie de mai mult timp pentru a fi deblocată. Prima oară când te-au blocat e considerat mai mult ca un avertizment, și de aceea e vorba doar de câteva ore. Apoi, perioada crește tocmai pentru că presupun că știi ce este și ce nu este acceptat, și ai făcut lucrul respectiv intenționat.

Cu cât continuă să-ți identifice o anumită activitate pe platforma lor ca fiind necorespunzătoare, cu atât poate crește perioada de blocare sau se poate ajunge chiar la suspendarea contului. Nu poți știi în momentul de față cât va dura până te vor debloca.

Pentru a putea să utilizezi în viitor Instagram, fără nicio restricție, și să eviți să nu poți folosi toate funcționalitățile contului, îți recomandăm să fii foarte atentă la a utiliza platforma conform cu cerințele acestora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fiecare blocare noua iti mai baga cateva zile.
Poti sa stai saptamani bune fara comentarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere că Instagram e deținut de Facebook consider că are sancțiuni similare.
Prima abatere: 24 ore
A doua abatere: 3 zile
A treia abatere: 7 zile
De la a patra abatere în sus: 30 de zile

| floreadan a răspuns:

Posibil sa-ti fi dat 3 zile, daca nici maine nu se rezolva, cel mai sigur ai fost blocata mai mult timp.

| Lidia0000 a răspuns:

Depinde de condițiile si politica aplicatiei. Pe mine m-a ținut restricția 7 zile. Sper sa poti da comentarii mult mai repede. Succes!