| DJock a întrebat:

Daca de exemplu cumpar o carcasa gen NZXT Phantom 410, care are ventilatoare incluse, mai am nevoie de cooler pentru procesor?
Adica acele ventilatoare nu sunt pe post de coolere?
De asemenea daca am sa zicem o placa video DDR5 si RAM pe DDR3, acestea sunt compatibile?
Iar "socket" ce inseamna mai exact?
Adica sa zicem un processor are socket 1150, cum adica?
Sincer nu ma prea pricep si nu vreau sa arunc banii aiurea pe un cooler nefolositor sau pe o carcasa scumpa.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu ai gasit ca nu ai cautat, am inteles.
Luam pe rand. Cooler-ul e cooler. Ventilatorul de carcasa e ventilator de carcasa. Din nume se intelege ca is chestii total diferite. Apoi, de ce crezi ca toate pc-urile au cooler/radiator pentru cpu, si la carcasa nu prea. E clar ca e necesar si musai sa fie la cpu. Deci nu. Scrie pe google cooler cpu sa zicem si ventilator carcasa pc la imagini, si spune tu ce diferente sunt. Ca nu e nevoie de prea multa minte.
Daca si asta iti e greu, ca asa se pare, asta e un ventilator http://tutorialecalculator.com/wp-content/uploads/2013/07/ventilator_pc.jpg si asta e un cooler http://images.bit-tech.net/......iew/8.jpg. Te las pe tine sa observi diferentele,
Mai departe, la urmatoarea intrebare tapita care am mai intalnit-o doar pe TPU de zeci de ori:"De asemenea daca am sa zicem o placa video DDR5 si RAM pe DDR3, acestea sunt compatibile?" Te rog sa constati doua lucruri. 1. Cate placi video gasesti cu ddr5. Nu stii sa cauti, am inteles. La eMAG sa zicem, toate de aici http://bit.ly/1ynjv8W au gddr5. Acum, cauta aici http://bit.ly/1AsjP5Z si spune-mi cate placi de baza cu ddr5 gasesti tu. Si gandeste-te ca placi video cu gddr5 se vand de peste 4 ani pentru utilizatorii de acasa. Pai tu crezi ca oamenii astia fabricau placi video care sa nu fie compatibile? Si atunci de ce se cumparau, sa fie tinute in rama? ps: nu au nici o legatura. acel ddr arata cat de rapida e o memorie ram. Iar memoria de la placa video nu are nici o legatura cu cea ram de la pc de pe placa de baza.
Urmatoarea intrebare, pe care ti-a fost efectiv lene sa cauti. Intra aici http://bit.ly/1mwOOrA si vezi pe primul link, sau oricare, a fost greu tare e drept. Dar socket stii ce inseamna in romana? Sau doar socket, simplu, stii? Daca nu, cauta pe google la imagini. Deci, practic, locul unde se pune procesorul pe placa de baza. Si de la o generatie la alta, difera de obicei. La fel cum si priza de america difera ce dea din tara noastra si difera de cea din uk si tot asa. Iar la Intel, acel 1150 e numarul de pini utilizati in socket. Asa a vrut Intel sa scrie numele. Ca la amd au un nume simplu gen am3. Dar nu conteaza. De aceea, daca socket-ul difera intre procesor si placa de baza, nu ai cum sa le asamblezi, pentru ca nu o sa se potriveasca din start(sau poate cu ciocanul, se potivesc).
Nu te pricepi ca ti-e lene sa cauti. Am sa iti dau ignore cred ca nu doar ca ti-am zis ca nu esti in stare sa cauti, ceva banal, deci tot ce am explicat aici puteai sa cauti pe net. Insa tu ma mai si contrazici.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Facepalm.
Tu nu meriti nici sa ai voie la un calculator, ca ti-e prea lene sa cauti niste chestii de 2 bani pe net.

| DJock explică (pentru sltlp):

Sa sti "campionule" ca eu chiar nu am gasit "pe net" la ce folosesc ventilatoarele unei carcase, in cazul in care caut ceva legat de "ddr" primesc tot felul de produse de pe diferite siteuri, in nici un caz informatii, iar la intrebarea legata de socket am gasit in final raspunsul dar tot pe TPU, la o intrebare pe care probabil o alta persoana "care nu merita sa aiba un calculator si care e prea lenesa sa caute niste chestii de 2 bani pe net" a pus-o.

| sltlp a răspuns (pentru DJock):

Nu ai gasit ca nu ai cautat, am inteles.
Luam pe rand. Cooler-ul e cooler. Ventilatorul de carcasa e ventilator de carcasa. Din nume se intelege ca is chestii total diferite. Apoi, de ce crezi ca toate pc-urile au cooler/radiator pentru cpu, si la carcasa nu prea. E clar ca e necesar si musai sa fie la cpu. Deci nu. Scrie pe google cooler cpu sa zicem si ventilator carcasa pc la imagini, si spune tu ce diferente sunt. Ca nu e nevoie de prea multa minte.
Daca si asta iti e greu, ca asa se pare, asta e un ventilator http://tutorialecalculator.com/wp-content/uploads/2013/07/ventilator_pc.jpg si asta e un cooler http://images.bit-tech.net/......iew/8.jpg. Te las pe tine sa observi diferentele,
Mai departe, la urmatoarea intrebare tapita care am mai intalnit-o doar pe TPU de zeci de ori:"De asemenea daca am sa zicem o placa video DDR5 si RAM pe DDR3, acestea sunt compatibile?" Te rog sa constati doua lucruri. 1. Cate placi video gasesti cu ddr5. Nu stii sa cauti, am inteles. La eMAG sa zicem, toate de aici http://bit.ly/1ynjv8W au gddr5. Acum, cauta aici http://bit.ly/1AsjP5Z si spune-mi cate placi de baza cu ddr5 gasesti tu. Si gandeste-te ca placi video cu gddr5 se vand de peste 4 ani pentru utilizatorii de acasa. Pai tu crezi ca oamenii astia fabricau placi video care sa nu fie compatibile? Si atunci de ce se cumparau, sa fie tinute in rama? ps: nu au nici o legatura. acel ddr arata cat de rapida e o memorie ram. Iar memoria de la placa video nu are nici o legatura cu cea ram de la pc de pe placa de baza.
Urmatoarea intrebare, pe care ti-a fost efectiv lene sa cauti. Intra aici http://bit.ly/1mwOOrA si vezi pe primul link, sau oricare, a fost greu tare e drept. Dar socket stii ce inseamna in romana? Sau doar socket, simplu, stii? Daca nu, cauta pe google la imagini. Deci, practic, locul unde se pune procesorul pe placa de baza. Si de la o generatie la alta, difera de obicei. La fel cum si priza de america difera ce dea din tara noastra si difera de cea din uk si tot asa. Iar la Intel, acel 1150 e numarul de pini utilizati in socket. Asa a vrut Intel sa scrie numele. Ca la amd au un nume simplu gen am3. Dar nu conteaza. De aceea, daca socket-ul difera intre procesor si placa de baza, nu ai cum sa le asamblezi, pentru ca nu o sa se potriveasca din start(sau poate cu ciocanul, se potivesc).
Nu te pricepi ca ti-e lene sa cauti. Am sa iti dau ignore cred ca nu doar ca ti-am zis ca nu esti in stare sa cauti, ceva banal, deci tot ce am explicat aici puteai sa cauti pe net. Insa tu ma mai si contrazici.

| K0sti a răspuns:

Ce treaba au ventilatoarele de carcasa si coolerul de la procesor! Alea sunt ca sa plimbe aerul prin carcasa! Chiar ca nu meriti sa ai calculator! Asemenea stupizenie de intrebare greu mi-a fost dat sa vad! Ai vazut tu vreun procesor fara cooler? Faceti umbra de pomana Pamantului!