| HanimalPlanet a întrebat:

Nu stiu cum necaz sa aflu cati rami DDR imi poate suporta placa de baza. momentan am 756. care de fapt sunt pe undeva pe langa 705 mb ( ashea scrie happy ). placa de baza e AMD Sempron 2600+ 1.61 GHz. big grin

3 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Cu programul Everest vezi cita memorie ai(il iei de pe net). Ce ai scris tu acolo AMD..., este procesorul si nicidecum placa de baza. Daca ai 756mb memorie asta inseamna ca ai cel putin doua sloturi de memorie pe placa de baza(in combinatia 256+512), sau trei sloturi(in combinatia 256+256+256). Oricum sigur iti suporta 3Gb memorie(care e suficienta pentru acel tip de procesor). Ca sa imbunatatesti performanta calculatorului nu este necesar numai memoria cit mai mare, trebuie si procesorul cit mai bun(ceea ce implica si o placa de baza cit mai buna), un intreg lant de produse hardware.Momentan poti sa-l upgradezi bagindu-i o memorie mai mare, si poate o placa video mai buna, apoi mai vezi.

| Carouri a răspuns:

Trebuie sa te uiti pe placa de baza si sa vezi cate locuri pentru placute rami ai.
Cu cat mai multe locuri (sloturi) cu atat poti pune mai multi rami.
Rami iti suporta, nu este un numar limitat de a suporta rami.
Indicat este sa ai cat mai multi laughing

| Florin_4402 a răspuns:

Si eu am 3 sloturi pe placa de baza un poesor de 3. 08 Intel Celoron merge bine PC oricum ma gandesc sa pun 3 GB ram pe placa de baza nici nu imi trebuie mai mult