| Danny28 a întrebat:

Nu stiu daca am pus intrebarea la categoria potrivita. Se poate indeparta mucegaiul de pe benzile casetelor video (VHS)?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce ti-a raspuns MihaiSpeedster dovedeste necunoastere fizica elementara. Energia statica, ce ar putea demagnetiza banda este mai mult produsa de om decat de burete, vata si alte produse naturale. Buretele si vata nu produc energie statica iar oamenii au pus mana pe casete de n ori. Cand se blocau casetele le desfaceai cu mana, usor ca sa nu se rupa. Energia statica produsa de om nu le afecta. Probabil el este din cei care nu stiu cum se foloseste o caseta. Vei avea, insa, probleme cu banda din cauza vechimii stratului care se magnetizeaza. Usor, cu un servetel de ochelari sau cu vata muiata in solutie pentru ochelari, poti sterge banda. Se poate folosi si apa oxigenata de la farmacie. Le mai curatam si cu spirt dar aia era o greseala. Alcoolul sanitar si bauturile alcoolice au zahar care se depune pe banda.

| sierra1 a răspuns:

Cu o lavetă curată/uscată/moale, ar trebui să meargă. Găsește un mod de derulare cu trecere prin lavetă

| MihaiSpeedster a răspuns:

Folosește spray cu aer comprimat ca să sufli mucegaiul. Șansele sunt mici sa recuperezi caseta. Mucegaiul înseamnă umiditate. Umiditatea afectează banda. Dacă ștergi cu ceva gen burete, vată, bețișoare, poți magnetiza banda și nu recuperezi nimic.