| NoStreSsxD22 a întrebat:

Nu stiu daca asta e categoria dar in fine. Spuneti-mi si mie daca aceasta configuratie este buna:

- Memorie HyperX FURY Blue 4GB, DDR3, 1600MHz, CL10, 1.5V
- Placa video GIGABYTE GeForce GT 420, 2GB, DDR3, 128 bit
- Placa de baza Gigabyte H81M-S, Socket 11150
- Procesor Intel Pentium G3260, 3.30GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150, Box

As vrea sa stiu daca aceste component se potrivesc intre ele, sunt compatibile... si ce sursa mi-ar trebui pentru ele, daca conteaza?

8 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

1) Placa Video integrata este mai performanta decat GT 420 :
GT 420 : 450 puncte - http://bit.ly/2ae17bP
Integrata : 704 puncte - http://bit.ly/2agyIPG

2) Iti trebuie o sursa decenta cu certificat 80+ care costa peste 120 lei.

Spune ce buget ai si daca detii unele componente cum ar fi ( Hard Disk, carcasa etc. )

| NoStreSsxD22 explică (pentru CPAElites):

Bun, deci, carcasa Dell, Dimension C521 si hard disk de 320gb, astea as vrea sa incerc sa nu le schimb. Si la placa video, nu as vrea alte pareri de placi, doar daca configuratia care am pus-o se potriveste.

| NoStreSsxD22 explică:

Bun, deci carcasa Dell, Dimension C521 si hard disk de 320gb, astea as vrea sa nu le schimb. Cat despre placa video, nu vreau alte pareri, doar daca configuratia se potriveste.

| DubitaDanu a răspuns:

Memoria o duci bine. Placa video este mai în impas, eu am un GT620 2GB 64bit și merge ok. Proccesorul este foarte bun și placa de bază la fel (sunt compatibile). Sursa, poți lua una de 350w, am un SuperFlower și merge perfect. Deci singura problemă e placa video, dacă ai buget mai extins poți lua un Geforce GT 720 GDDR3 2GB 64 bit, pentru că e mai puternică și are suport DX12. De asemenea ai putea încerca să iei 4GB, DDR3 1600MHz cu tot cu Dual-Channel va ajuta proccesarea memoriei. Uite sursa pe care o recomand: Super Flower SF-550P12XP 550W http://www.pcgarage.ro/surse/super-flower/sf-550p12xp/. Sper că te-am ajutat.

| NoStreSsxD22 explică (pentru DubitaDanu):

Man, eu momentan nu am cumparate acele lucruri, am incercat sa fac eu o "configuratie", dar pentru ca nu sunt prea priceput la astea, vreau sa stiu daca sunt compatibile intre ele/incap in carcasa/placa de baza incape in carcasa etc. Momentan am: Carcasa Dell C521, sursa Dell L280P 280W, hard disk 320 gb.

| CPAElites a răspuns (pentru NoStreSsxD22):

Nu sunt compatibile!
Mai bine cumperi ceva second hand : http://www.pchouse.ro/......0-ghz.html

| NoStreSsxD22 explică:

Imi puteti prezenta voi o "configuratie" cu aceste 4 (processor, placa video/baza, rami) de gaming oarecum, care sa se incadreaza in 800 ron?

| CPAElites a răspuns (pentru NoStreSsxD22):

Gaming? Numai o placa video decenta de gaming costa 500 lei ( GTX 750 TI )
Si cum am spus mai sus! Carcasa si sursa care le ai sunt de tip BRAND! Adica sunt facute la comanda si nu poti monta o placa de baza normala.