| Emerad a întrebat:

Nu sunt mare cunoscator asa ca va intreb pe voi,care procesor este mai bun dintre single core 2, 8 si dual core 2, 6 iar diferenta dintre ele este mare?

Răspuns Câştigător
| TheFallen666 a răspuns:

Dual core 2, 6 e muult mai bun

5 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

Dual Core e mai bune dupa cuvantul "dual" se intelege ca e dublul primului are 2 nuclee asa se numesc, mai este quad core cu 4 nuclee deci sa stii ca e mai bun dual core 2, 6.

| SorinTudor a răspuns:

Procesoarele dual core sunt mai performante pentru ca atunci cand e nevoie isi mareste frecventa de 2x fata de cat e el tatat. Pe scurt are 2 nuclee doar unul activ in office dar cand ai nevoie se activeaza si celalalt si iti mareste de 2 ori puterea happy

| rgx a răspuns:

Dual core 2, 6 e mai bun pentru ca are 2 nuclee

| mast3r a răspuns:

Dual core are performante aproape duble fata de single core. la dual core este ca si cum ai aduna frecventele 2, 6+2, 6 > 2, 8

| gaby202000 a răspuns:

Daca ai spune si ce procesoare. Am vazut dual core mai bune decat quad. Conteaza mult tehnologia de fabricatie, cache mai ales pe L1, chiar firma producatoare, consumul mai putin dar una e sa consume 50w si alta e sa consume 70w si altele.