| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt un expert al componentelor de pc dar am si eu cateva intrebari. Mi-am luat un laptop de pe eMAG si vreau sa stiu peste cat timp va trebuii sa schimb aceea pasta termoconductoare de la procesor si placa video? Si ce alte revizii periodice trebuie facute?

Răspuns Câştigător
| Crisan_Sorin_1985 a răspuns:

Nu te complica, bucurate de el si gata.La pc se intampina problema cu pasta dar la cele mai vechi si cand se incalzesc foarte tare si pc nu mai lucreza normal sau se restarteaza ceea ce nu e cazul la Laptopul tau happy

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pasta termoconductoare nu este o regul ă.Dar ca întreținere depinde de tine și de modul cum îl exploatezi. dacăîl îngrijești și îl folosești pe o masă nu pe genunchi sau în pat ca să îi opturezi fantele de răcire trebuie curățat de praf cam la 6-8 luni, dearoce praful cauzează supraîncălzirea componentelor și în timp distrugerea lor.Cea mai sensibilă componentă la caldură este hard discul și procesorul.Îti spun asta din experiență. Succes

| relian a răspuns:

Dar ce cauti tu sa desfaci acel laptop? aia nu e treaba ta si pasat aia poate sa stea acolo pentru totdeauna, nu trebuie sa schimbi sau sa pui nimic niciodata.In plus de asta sint laptopri care nici nu le poti scoate procesoarele pentru ca sint sudate de placa de baza.Deci pasta aia nu va trebuie schimbata niciodata.si nici la placa video.Dar la video nu ai nici o pasta nimic, este doar prinsa intr-un slot atit la anumite laptopuri care au placa detasabila cit si la desktopuri.Si iar spun depinde ce laptop ai ca poate si placa video sa fie integrata in placa de baza.Cam asa stau treburile.E bine totusi ca vrei sa stii sa inveti una alta.

| Gabriel_Bengescu_1986 a răspuns:

Nu cred ca ai pasta la placa video dar procesoru poti sa l verifici dim bios sa vezi daca creste temperatura!
eu am pasta acasa daca ai nevoie vreodata