| MiHai3122 a întrebat:

O intrebare despre placa de baza a unui pc, daca are socket, soclu procesor 1151 ce are cu un procesor de generatia a 8?

Răspuns Câştigător
| IComeNuts a răspuns:

Daca te referi la amd, atunci nu sunt compatibile. Printre specificatiile procesorului vei vedea si "socket am3+" de exemplu. Toate soclurile pentru procesor Intel sunt numerotate si numite altfel decat cele de la AMD. Intre acestea doua nu exista compatibilitate sub nicio forma.
Daca te referi la procesoarele Intel de generatia a 8-a, pai ala e socketul corespunzator procesoarelor de generatie a 8-a. Socketul 1151 accepta procesoare cu socket 1151 exclusiv.