| patriciu4 a întrebat:

O intrebare destul de grea...am un laptop Lenovo g580 pe care am un processor i3 2348m,socketul procesorului este G2, iar chipsetul lui este Intel hm76.Ce imi doresc, e sa ii fac un update la un prcesor i7.Intrebarea mea este:Avand in vedere ca socketul G2 suporta atat procesoare de generatia a doua cat si de generatia a treia, as putea sa imi pun orice i7 sandy/ivy bridge pe laptop? In mod normal, procesorul e generatia 2 enthusiast, adica are chipset de genratia 3 dar nume de generatia 2.Nu ma refer la unul extreme,vreau doar ceva quad, atat.

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

Nu ca nu se poate nici eu nu am zis asta am zis ca trebuie sa il iei de acelasi numar de Wati, si la laptopuri nu prea se face ugrade la procesor. eventual hdd ram o placa wireles sau ceva M2.si daca e de acelasi socket o sa mearga dar sa nu depasesti numarul de v-ati.La telefoane nu e la fel pentru ca curentul se duce intai in baterie si dupa in placa lui de baza a telefonul si la incarcatoare in mai doate cazurile nu difera foarte mult pentru ca e 2, 7 pana la 3, 7 watti, in unele cazuri 4, 5 tabletele.si cipsetul ala face toata placa de baza de acolo pleaca toate legaturile tale usb sata wireles internet cablu viteza lor, performantele chipsetului placii de baza conditioneaza performanta configuratiei leptopulu tau, ii construit din 2 parti plul nord si polul sud sau "northbridge" si "southbridge" fiecare lucra independent
si un procesor care te ar ajuta pe tine e cam mult sa investesti atata pentru un procesor de laptop http://www.amazon.com/......B00BQC17VC
spre exemplu si uitete si la dferente intre ele sa vezi ca cea mai mare diferenta ai sa o gasesti la pret http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20%28rPGA988B%29.html

9 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Merge atat timp cat procesoru are socketu g2 poti pune si i7 si i5 nu conteaza generatia.

| AdrenalinTm a răspuns:

Si crezi ca e simplulaughing? nu
in primul rand daca il schimbi o sa ai probleme la alimentare, ai nevoie de mai multi Wati si asta trebuie schimbat, si de unde ai aflat u ca suporta generatia a 2, 3laughing
nu ai cum sa pui un procesor extrem peleptop pentru ca ai nevoie de racire buna si leptopul tau nu iti da voie asta, deci o sa se ardalaughing
si daca tot vrei sa iei trebuie sa iei aproximativ la aceeasi numar de Wati cu cel ce il ai u adica 35 de Wati

| patriciu4 explică (pentru AdrenalinTm):

In primul rand am spus ca nu e simpla intrebarea, de pus, stai linistit ca am mai schimba processor de laptop pana acum.
In al doilea rand ce sunt 20w? Ce bazaconii poti scoate pe gura aia? Pai 20 de wati e nimic aproape,imagineazati ca poti conecta laptopul la telefon si se incarca destul de bine, mai poti in paralel sa pui un cooler de laptop tot pe usb, si sursa nu are nimic.
Nu in ultimul rand tin sa precizez ca am spus ca nu vreau un extreme datorita pretului si nimic altceva...
Tot ce ai vorbit acolo sunt numai scornituri, iti garantez ca daca procesorul ar consuma nu 50, ci 75-80 de wati nu va fi gaura in cer atata timp cat nu ai altceva conectat.

| patriciu4 explică (pentru AdrenalinTm):

Si pe langa asta sunt convins ca suporta generatia a treia, in cazul in care nu esti informat macar taci si cauta pe internet ce inseamna "chipset", iar daca mai cauti si procesorul meu vei vedea ca are chipsetul Intel hm76 care e characteristic generatiei a treia de procesoare.Intrebarea era daca suporta si generratia doi.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru patriciu4):

Spune-mi ce face cipsetul si te cred, asa cu cuvintele tale cam ce crezi ca poate sa faca CIP SETUL? da sa fie cu cuvintele tale nu copy past de pe undeva

| AdrenalinTm a răspuns (pentru patriciu4):

Balaughing nu mai fa confuzie. daca tu nu vrei sa intelegi e treaba ta. Poate chiar tie greu sa intelegi la ce ma refer 20 de Wati e aproape nimic?laughing o sa iti dai seama cand o sa iti puste alimentatorul de la laptop, eu am pus la leptopul meu o sursa cu 8 Wati in plus si mia ars ecranul.a mers vreo 2-3 saptamani si de la 35 W pana la 50 E o diferenta mare pentru alimentatorul tau. garanteaza-mi dupa 2-3 saptamani ca nu ti se topeste plasticurile

| patriciu4 explică (pentru AdrenalinTm):

Sincer sa fiu, nu stiu cu exactitate ce e...la telefoane e simplu, e procesor+placa grafica in aceeasi componenta si nu numai, bineinteles, asa e și la Intel(hd3000, hd4000, etc)dar chipsetul ala e si legat de placa de baza din cate stiu eu,eu cred ca e ceea ce suporta placa de baza,gen placa de baza cu un chipset n,are mai multe instructiuni implementate fata de cea cu chipset, la intrebare m-am referit numai de interactiunea procesor-placa de baza,sochetul e aceelasi,dar iti spun sincer,poate ca ce spui despre sursa ar fi adevarat.
Dar,in primul rand,daca e adevarat,atunci nu imi explic de ce nu ai probleme cu un cablu de date si, cum am spus, si cu un cooler?
Pe langa asta, toate, TOATE procesoarele i7 aproape care sunt de vanzare pentru laptop sunt "pentru upgrade" dupa cum spun vanzatorii, iti dai seama ca nu o sa iti faci update de la i7 de 2, 5, la i7 de 2, 7 in aceeasi generatie pentru suma care e un procesor, eu cred ca se poate, doar ca va consuma mai mult.

| patriciu4 explică (pentru AdrenalinTm):

Ba omule bun, de ce nu ai putut da raspunsu asta de nota 10 din start? laughing
Sincer sa fiu, asteptam sa raspunzi ceva mai concludent ca sa iti dau funda, mersii mult happy... 3632 si 3612 imi sunt bune din cate am vazut, iar cel de-al doilea l-am gasit la doar 400 de lei happy, mersii foarte mult ca m-ai avertizat de chestia cu voltaju ca sa nu fac vreo prostie happy

| AdrenalinTm a răspuns (pentru patriciu4):

laughingsunt anti talent la explicat.imi zici cum ti-a mers dupa ce faci modificarile

| AdrenalinTm a răspuns (pentru patriciu4):

Nu ca nu se poate nici eu nu am zis asta am zis ca trebuie sa il iei de acelasi numar de Wati, si la laptopuri nu prea se face ugrade la procesor. eventual hdd ram o placa wireles sau ceva M2.si daca e de acelasi socket o sa mearga dar sa nu depasesti numarul de v-ati.La telefoane nu e la fel pentru ca curentul se duce intai in baterie si dupa in placa lui de baza a telefonul si la incarcatoare in mai doate cazurile nu difera foarte mult pentru ca e 2, 7 pana la 3, 7 watti, in unele cazuri 4, 5 tabletele.si cipsetul ala face toata placa de baza de acolo pleaca toate legaturile tale usb sata wireles internet cablu viteza lor, performantele chipsetului placii de baza conditioneaza performanta configuratiei leptopulu tau, ii construit din 2 parti plul nord si polul sud sau "northbridge" si "southbridge" fiecare lucra independent
si un procesor care te ar ajuta pe tine e cam mult sa investesti atata pentru un procesor de laptop http://www.amazon.com/......B00BQC17VC
spre exemplu si uitete si la dferente intre ele sa vezi ca cea mai mare diferenta ai sa o gasesti la pret http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20%28rPGA988B%29.html