| fg0503 a întrebat:

O intrebare usoara, pentru cine stie... Daca am poze, filme, etc salvate in D iar calculatorul se defecteaza, pot fi recuperate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pozele si filmele se stocheza in hard disk.Doar hard disk-ul daca se strica,daca da o eroare fatala,atunci nu le mai poti recupera. Calculatorul se poate defecta in mai multe feluri, placa de baza, placa video, etc. Daca hardul e bun si faci reparatia la placa video sau altceva, le poti gasi tot acolo.In ceea ce priveste windows-ul, daca trebuie neaparat reinstalat, il instalezi, dar nu formatezi partitia C, ci pur si simplu numai instalezi windows-ul.Se copie abslut tot ce e in fostul windows, si gasesti pozel sau filemle unde le aveai. Un sfat iti dau, i-ati un stick de memorie, de 8 giga sau mai mare, bagi acol toate pozele si filemele si nu mai stai cu frica in san ca o sa le pierzi canva. E posibil ca calc tau sa necesite o reformatare si in acest caz se sterge tot din partiti si nu mai gasesti nimic, nicaieri.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pozele si filmele sunt in D, atunci la reinstalarea windows-ului bu stergi acea partitie.Numai in cazul cand se strica hardul definitiv(fatal error) atunci nu mai poti recupera nimic.

| manuel72 a răspuns:

Calculatorul se poate defecta, harddisk-ul sa ramana intact, fara defectiuni ca sa poti recupera tot de pe el.Chiar daca il formatezi tot poti recupera ceea ce era pe el cu conditia ca sa nu instalezi nimic pe el.

| ursey a răspuns:

Poti sa recuperezi si din C nu mai poti recupera doar in cazu in care iti pica hardu dar si atunci gasesti o posibilitate daca s-a ars partea electronica o schimbi de la alt hard identic si poti recupera

| ursey a răspuns:

Daca iti pica windowsu si ai si in partitia C ceva important o varianta usoara de a salva este sa faci la cineva un CD cu Knopix o varianta de Linux ce pleaca direct de pe CD si deschizi PC-u cu el si salvezi ce crezi ca ai nevoie

| ursey a răspuns:

Daca iti pica PC-u de tot o varianta usoara este sa mergi cu hardu la cineva cunoscut il bagi in PC la el si salvezi

| fg0503 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-am mai linistit putin. Totusi cred ca ar fi bine sa cumpar un stick pentru oriuce eventualitate. Am sters recent din greseala ceva din windows, de vreo 16 kb, dpfrz se numea fila si a trebuit sa reinstalez windowsul. Din fericire, nu s-a pierdut nimic din D. happy

| DiaS a răspuns:

Nu cred... sad