| theodora_2847 a întrebat:

De ce Cd/Dvd-urile blank pe care pun eu muzica, filme si poze se zgarie si se distrug asa repede?
in timp ce alea originale ( de la albume de muzica si filme) nu au nimic sau foarte putin? e diferenta de calitate?

Ce fel de blankuri sa-mi iau( ce marca?)...ca am pierdut multe amintiri (si ma refer la poze care nu mai pot fi recuperate) din cauza unor rahaturi de cd-uri! straight face

care sunt mai rezistente? cele care sunt mai groase si au ilustratie pe fata? sau cele care sunt la fel si pe o parte, si pe alta?

Răspuns Câştigător
| vladix a răspuns:

Deoarece discurile originale se fac prin presare (presa la rece), iar discurile tale se fac prin ardere(cu laserul inscriptorului). Iti recomand un site util de pe care poti sa aduni informatii referitoare la problemele calculatorului. www.pasionat.info

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Întradevăr e problemă de calitate. Te sfătuiesc pe cele degradate să nu le arunci deoarece sunt aparate care le pot repune în stare de funcţionare. Am văzut dispozitive de acest gen în Germania, seamănă cu nişte CD- playere portabile şi nu erau scumpe de loc. Au o soluţie care probabil le reface suprafaţa transparentă. Alt sfat e sa stochezi întotdeauna măcar pe două cd-uri informaţiile -unul de tăvăleală şi celalalt de rezervă. Mult succes!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cele pe care nu scrie nimic sunt cele mai proaste. Până şi fabricantului îi este ruşine să-şi pună numele acolo.
Cele mai bune şi relativ ieftine erau (nu prea mai sunt) Traxdata negre.
Totuşi, cele mai bune blank-uri pe care le-am cumpărat vreodată (scriu cd-uri cd 7 ani şi ceva) au fost unele pe care scria ceva neinteligibil şi erau negre pe ambele părţi.
Acele cd-uri funcţionează şi acum deşi unele dintre ele sunt scrise în urmă cu 4-5 ani şi le-am folosit constant (drivere importante pe ele).
Se găsesc greu dar merită. Sunt şi cam scumpe 4-5 lei bucata.

Succes.

| costyvas a răspuns:

Buna Teo. Incearca sa folosesi daca gasesti: Imation(sunt produse de SAMSUNG) sau intr'adevar, Traxdata. Motivul pentru care se zgarie asa usor este acela ca au stratul de scriere(zinc/carbon) prea subtire. ca idee, recomanda iMation. Bafta, Costi!

| sporadic a răspuns:

Incearca TRAXDATA si daca le iei la bax iesi ieftin pe bucata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa folosesti dvd-uri de 16x, de preferat Verbatim, pe care le scrii cu 4x. Avantajul la DVD este ca zona pe care se scrie se afla intre doua discuri de plastic lipite, deci este mai protejata decat la CD. Si desii, unii zic ca nu e important, viteza de scriere conteaza foarte mult si pentru cd, dvd, blu-ray si pentru unitatea optica. La viteze mari, laserul este mai puternic, dar scrierea este superficiala, nu e de durata, deoarece timpul de expunere este mic. La viteze mici, laserul are intensitate mai mica, dar timpul de expunere este mai mare si scrisul este mai profund. Daca verifici cu Nero DiscSpeed o sa vezi diferenta. Succes.