| IvanMihai a întrebat:

O noua intrebare de electotehnica.
La priza este current alternativ: faza si nul,
nulul poate fi conseiderat ca fiind 0 (zero)?

Răspuns Câştigător
| Apollo007 a răspuns:

Nulul e doar ca sa inchida circuitul. Curentul alternativ nu are plus si minus. Imi aduc aminte de un profesor de ne-a incuiat cu o simpla intrebare, cat e curentul la priza. In alternativ tensiunea e constantă dar curentul e in functie de consumatori. Nulul doar inchide circuitul.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai de ales intre plus si minus si tu vrei sa crezi ca una din ele e zero? Plusul, sau impamintarea, e caracteristica electrica a pamintului, si de aceea nu ne afecteaza, are efect "nul" asupra noastra. Minusul cand apare insa, "faza", poate fi o problema serioasa, caci genereaza tensiunea la contactul cu nulul, cu plusul. Si daca tensiunea e suficient de mare, poate cauza accidente grave. Sau daca e mica, te poate doar gidila, sau nici chiar atit.
Sa ma contrazica un electrician daca nu am zis bine. Eu asa stiu, insa pot gresi si eu.

| xerxes1 a răspuns:

Nulul poate fi considerat potential 0.
De aceea de multe ori in intalatiile vechi este legat si la impamantare.

| xerxes1 a răspuns (pentru Apollo007):

Curentul alternativ are plus si minus.
Doar ca se schimba intre ele alternativ de 50 de ori pe secunda.

| IvanMihai explică (pentru xerxes1):

Cred ca intr-un anumit fel amandoi aveti dreptate...
La priza nu o sa gasesti + (plus) si - (minus).
Dar cred ca faza alterneaza: plus, minus, plus, minus etc.
Poate ma insel!

| xerxes1 a răspuns (pentru IvanMihai):

Nu este dupa cum crezi tu.
Legile electrotehnicii sunt descoperite de multi ani.
Nulul are potential 0 fata de pamant, dar esti prea ignorant ca sa intelegi asta.
Daca ai fi studiat retele electrice trifazate legatura stea ai fi inteles.
Chiar daca tu ai la priza o faza si un nul, asta provine de la un sistem trifazic unde nulul are potential 0.

| Apollo007 a răspuns (pentru IvanMihai):

Aceea despre care vorbesti tu este frecventa. Frecvența reprezintă numărul de cicluri complete efectuate într-o secundă. Curentul alternativ este un curent electric al cărui sens se schimbă periodic, spre deosebire de curentul continuu, al cărui sens este unidirecțional. Forma de undă uzuală a curentului alternativ este sinusoidală.

| IvanMihai explică:

@xerxes1:
Ai schimbat-o de la
"Nulul poate fi considerat potential 0. "
la
"Nulul are potential 0 fata de pamant"

Acum urmeaza intrebarea: pamantul ce potential are?

| cristi202 a răspuns (pentru IvanMihai):

Curentul alternativ are, spre deosebire de imaginea pe care tu ai dat link, doua faze, desi i se zice monofazat, adica mai este inca o sinusoida in imagine, simetrica cu cea prezentata, ambele cand sunt impreuna la tensiune zero, si ambele impreuna la tensiune maxima. Intotdeauna m-am intrebat de ce i se spune curent monofazat, cand de fapt are doua faze (ca sa intelegi, vezi curentul trifazat, care are trei faze, adica trei sinusoide pe diagrama). Si e cum spun, pentru ca, in scoala profesinala, invatind meseria de sudor, a trebuit sa cunosc caracteristicile curentului pentru a fi un sudor bun, caci arcul electric si implicit si sudura, depinde cu totul de parametrii curentului care il formeaza. Deci ceea ce iti spun, o spun ca meserias, chiar daca nu sunt electrician de profesie.

| Arthiom a răspuns:

Nulul poate fi considerat ca fiind la un potential de 0V doar atunci cand in priza respectiva nu e conectat nici un aparat, cu alte cuvinte "sta in aer", odata ce in priza e bagat un aparat, circuitul se inchide si nu mai exista nul si faza, exista doar faza si oriunde ai atinge cablul ai sa te curentezi la aceeasi tensiune de 230V happy Impamantarea in schimb e mereu la 0.