| anonim_4396 a întrebat:

O placuta ram de 4gb
Compatibila cu placa de baza Ga-j1800m-d3p?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

La ce bani? Nou nouta sau sh? Mai ai alta placuta de ram, daca da, ce model? Ce procesor ai?

| anonim_4396 explică (pentru CM7YRE):

Placuta ram noua
am un Intel celeron j1800
J1800 este si modelul placii

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Aici e placa de baza pe situ producatorului https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-J1800M-D3P-rev-10#ov... acolo zice desktop ddr3, deci orice placuta de ram ddr3 e compatibila :). https://www.pcgarage.ro/memorii/zeppelin/4gb-ddr3-1600mhz-bulk/

| anonim_4396 explică (pentru ClaudiuM1997):

Eu am acum o placuta Kingston de 2gb sdram ddr3 de 1033 mhz....placa de baza suporta 1333 mhz maxim
Si mi-e frica ca daca nu nimeresc o placuta ram compatibila....sa nu se arda placa cu totul

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Placutele ram is gandite sa functioneze chiar daca sunt branduri diferite sau viteze diferite. Daca cumperi o placuta de 1600MHZ ddr3 atunci ei o sa ii scada viteza la 1033MHZ automat ca sa devina compatibila cu ce ai deja.Nu o sa fie pericol sa ti se arda placa de baza crede-mawinking.