| KodrutZ a întrebat:

O sa va fie dor de Winamp? Ce AIMP/foobar2000 o sa folositi in locul lui?

31 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Eu de foarte mult timp nu ma ifolosesc winap, de ani buni. folosesc aimp3

| OnuOnulică a răspuns:

Eu sincer să fiu nu am folosit niciodată winamp laughing

| CinevaNou a răspuns:

A murit?

| Utilizator1234 a răspuns:

Winamp e o prostie de player. Folosesc Foobar2000 momentan, dar in curand voi face trecerea la Daphile pe un virtual de Linux.

| Utilizator1234 a răspuns:

Winamp, WMP si restul playerelor de duzina au fost inventate pentru utilizatorii de rand, fara mari pretentii si cu surse modeste de sunet (nu degeaba au ajuns atat de populare). Winampul mi s-a parut decent (cu defectele lui, dar decent pentru nepretentiosi), WMP cu TrueBass-ul lor si toate prostiile de colorat sunetul mi s-a parut o inutilitate.

Pentru mine Foobar2000 cu ASIO instalat isi face treaba de minune pana acum (flac, egalizator dezactivat, plus toate minunile din placa de sunet dezactivate).

| KodrutZ explică (pentru Utilizator1234):

Ce placa de sunet? Ce ASIO ai instalat? Am vazut ca la Xonar DS chipurile vine cu ASIO de la mama lui.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Placa este un Creative X-fi Surround Pro (am nevoie de interfata USB), ca idee o placa modesta. ASIO4all V2 in 44.1 khz si 24 bits. Este posibil ca Xonar DS sa aiba ASIO, ce-i drept multe placi din categoria de pret de peste 150-200 RON ar trebui sa aiba ASIO. Personal sunt incurcat de faptul ca am laptop si sunt limitat la interfata USB, dar ma pregatesc sa-i fac vant la Creativul asta in curand. Din curiozitate, Xonarul DS iti reda flac-uri de 96 khz prin ASIO? (asta daca ai incercat bineinteles)

| KodrutZ explică (pentru Utilizator1234):

In prostia aia de Audio Center (atroce software mai are placa asta) la ASIO imi afiseaza ASIO 2.0.0.07, iar in foobar pot selecta (si este selectat, dealtfel) Xonar ASIO64, la fel si in AIMP. In AIMP pot seta output chiar la 192 kHz, dar momentan nu am flac-uri la 96/192 la indemina. Stiu ca ascultasem la un moment dat si au mers ok.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Voi incerca si cu AIMP sa vad cum sta treaba cu output-ul. Ca software, si Creative-ul meu are unul dat naibii. Practic, ca ascultator de muzica, tot ce poti face cu el este sa reglezi volumul. Pana si fostele Solo 6 o luau razna cand dadeam drumul la cristalizatoare, sintetizatoare, bass boostere si restul neamului lor cel adormit.

| CVane a răspuns:

Eu nici nu foloseam winamp, doar aimp3.

| KodrutZ explică (pentru CVane):

Nici eu, chiar m-am mirat ca abia acuma l-au omorit. Avind in vedere ca AOL au experienta in uciderea de produse bune (vezi Netscape), nu e o surpriza. Winamp oricum devenise o mizerie de pe la versiunea 3 incoace...

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai dreptate, de la versiunea 3 au inceput sa bage numai chestii inutile in el. Din 8 casute cate erau in ultima versiune, mai lasam bifate doar 2straight face
Dar o sa-mi fie dor de el, a fost pana la urma primul meu player. Ce vremuri cand ascultam britney spears pe pentium2 cu winamp 2.95 laughing

| KodrutZ explică (pentru CinevaNou):

Eh, pe P2 mergeau lejer. Sa vezi pe 486 ca la 100 MHz nu prea mergeau mp3-urile, iti trebuia sa bagi un player destept in MS-DOS ca sa asculti muzica, mp3-uri si Windows 95 deja erau prea mult pentru el.winking

| JucărieLEGO a răspuns:

Eu am utilizat ani buni Winamp. Dar de la Media Player-ul din Windows 7 incoace n-am mai simtit nevoia. Nu am niciun regret. Plus ca in WMP cand activez WOW si Bass surclaseaza Winamp-ul cu dotarile standard.

La o categorie usor apropiata(video) ar fi BS.Player-ul, o petarda de aplicatie, parca facuta in Delphi. Din pacate nu pot sa ma dezobisnuiesc de el, imi place cum are functionalitatile, dar crapa rau din senin sau cand utilizez ceva mai des tastele directionale pentru cateva secunde inainte/inapoi.
Nu m-ar deranja nici daca ar pati BS.Player aceeasi soarta. Ma descurc si cu MPC-HC.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

HUh? Exista oameni care folosesc WMP? Wow. Ai Daum Pot Player, ai Gom, ai o tona de chestii cu ani lumina mai bune. Nu mai zic de AIMP sau foobar pe partea de audio...

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, chiar asa. Ce te surprinde? E foarte bun. Are ceva daca utilizez si Internet Explorer 11?

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

Hai sa fim seriosi. IE 11 e decent ca browser. WMP e o flasneta ordinara.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu eram serios.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

Pai ia sa vedem - IE 11, WMP. Ai cumva Windows Phone si joci AoE la greu? big grin Sa stim si noi cit de Microsoft-guy esti!

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ma joc. Desi chiar am dezvoltat si vreo 2 aplicatii acum 1 an pentru WP.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

Ce trist.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu vad care e problema ta.
Nu ma intereseaza ca pentru tine e WMP o "flasneta ordinara" atat timp cat n-ai cum sa ma convingi. Eu am vazut ca-i da clasa Winamp-ului si cu asta basta. Nu il prefer pentru ca sunt Microsoft fanboy. E cumva mai bun Winamp pentru ca permite customizarea cu o groaza de skin-uri inutile si kitschoase pentru niste ascultatori de muzica asemenea?

In plus, mai corect intrebarea ta ar fi trebuit formulata astfel: "Ce media/audio player veti utiliza in locul lui?" Eu ti-am raspuns. Nu vad de ce trebuie sa te infumurezi. Nu inteleg nici mentalitatea asta de a batjocori Microsoft, dar poate nici nu vreau s-o inteleg.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

De cind e Winamp standard in materie de playere audio? Faptul ca era la un moment dat cel mai popular nu il face si cel mai bun sau standard in categoria lui ca si interfata/utilizare/facilitati.

Ca player video a fost mereu o nulitate absoluta, nici nu m-am gindit ca cineva il va lua in consideratie din punctul asta de vedere. (ai dreptate in legatura cu formularea intrebarii, daca e sa fim politically correct pina la capat)

Sa inteleg ca recunosti ca esti Microsoft fanboy? Ca o mica paranteza, nu sint fanboy nimic. Ca utilizator, flexibilitatea e cel mai sanatos atribut pe care il poti avea. Si nu numai, prinde bine si dezvoltatorilor.

"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim ci imbatranim cand incetam sa ne mai jucam." George Bernard Shaw

P.S. Exista nspe motive pentru a ne bate organul de Microsoft. Ultimul dintre ele se cheama Windows 8/8.1.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Player audio, nu video! Nu utilizez WMP sau Winamp ca sa vad filme! straight face Tocmai am spus ca prefer MPC-HC.
Ei bine, eu n-am nimic cu Windows 8 sau 8.1. Insa am cu Unity-ul din Ubuntu, care e de n-spe ori mai penibil.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

Da, I got it, WMP e abismal si cind vine vorba de audio. Bine, daca nu te incurci cu playlisturi mari si nu vrei setari flexibile, nu ma indoiesc ca e foarte bun.
Ubuntu macar au avut o linie de evolutie bine definita si, nasol sau genial, macar nu au facut ceea ce utilizatorii NU AU VRUT (cum a fost timpenia cu scoaterea butonului de start, apoi reintroducerea lui, insa tot aiurea... si faptul ca MS a lansat pentru desktopuri un sistem care de felul lui e foarte OK pentru dispozitive cu ecrane tactile).

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca dai un search pe Google o sa vezi cel putin la fel de multe nemultumiri in legatura cu Unity.
In fine, fiecare cu universul lui de aplicatii perfecte. Nu vad nimic productiv in a continua polemica.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

Nu am afirmat ca foobar sau aimp ar fi perfecte. Sint foarte bune si in continua perfectionare. WMP e infipt acolo ca sa fie si sa le mai aduca bani celor de la MS cu vinzari de audio/video si ce prostii au mai integrat astia (eventual sa "sune acasa" cind asculti muzica piratata). Dar nah, fie, Microsoft is da miez. Long live MS!

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Ei bine, pentru mine a dovedit ca nu e doar infipt ca sa fie. Ti-am zis, comparativ cu Winamp(cel mai popular la romani cel putin) isi face treaba mai bine, atat ca redare, cat si ca aplicatie(resurse, start-up time, stabilitate, interfata, organizare).

Comparativ cu AIMP sau Foobar nu ma pronunt. M-am jucat si eu cu ele mai demult, dar nu le-am considerat deosebite in asa fel incat atunci cand (re)instalez Windows-ul sa simt nevoia unui alt player muzical.

Repet, activez foarte usor cateva setari gen TrueBass sau WOW Surround, inca ceva cu reglare automata volum, diferenta de zgomot(sunete mari/mici) si toata muzica suna foarte bine pana si in niste difuzoare din alea simple, nu sisteme audio, si spun asta pentru ca nu mi-am facut o impresie doar din ce am experimentat pe calculatoarele mele de acasa.
Pur si simplu nu cred ca as putea avea pretentii mai mari de la sunetul redat, eu ca ascultator/consumator. Sunt foarte multumit. Pana si cu setarile standard iti garantez ca tot reda muzica mai bine decat Winamp asa cum vine instalat.

Flasneta ordinara sau nu...mie asta mi-a demonstrat Winamp-ul la ultimele versiuni mai degraba. Ai fi surprins sa gasesti si pe Google destule opinii in legatura cu asta chiar si pe forumul oficial Winamp sau pe Softpedia. Am vazut chiar si postari in care unii efectiv se ofticau ca se aude mai bine in WMP nu stiu ce efect fade in, desi preferau (sau erau obisnuiti cu) Winamp de cand au avut PC. Si sa stii ca nu-s singurul care are o parere buna despre WMP. E adevarat ca nu suntem multi, dar probabil ca la fel e si cu Internet Explorer. Unii inca au ramas cu vechea mentalitate de la versiunea 6 a XP-ului.

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

A, bine, ca WMP e mai bun ca Winamp "out of the box" sint de acord, mai ales daca discutam de ultimele versiuni. Cum ziceam mai sus, Winamp e flasneta de la versiunea 3 incoace. IE 1de la 9 incoace e cu ani-lumina in fata versiunilor precedente, sint de acord si cu asta.
P.S. Fa-ti un dram de bine si ia un Xonar DS si o pereche de casti adevarate (http://www.amazon.co.uk/......ef=sr_1_11 ie=UTF8&qid=1385291898&sr=8-11&keywords=koss) si o sa iti vina sa te bati pentru anii in care aveai impresia ca asculti muzica dar tot ce faceai era sa consumi galagie. Nu o zic ca sa ma dau rotund, ci fiindca si eu am trecut prin faza asta. Dupa aia o sa vezi care player ti se potriveste cel mai bine... iar chestii gen normalization o sa ti le faca placa de sunet cu mult mai bine decit orice player ar face-o prin software.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru KodrutZ):

Ba ai zis-o ca sa te dai rotund! laughing
Este evident ca hardware-ul conteaza in primul rand, dar ma rog...acum incepem deja sa divagam prea mult.
O seara buna si pe curand la alte postari! tongue

| KodrutZ explică (pentru JucărieLEGO):

Din pacate am abia Koss Porta Pro pe care le folosesc cu succes la player de regula (Sandisk Sansa e250 cu RockBox pe el, nebunie), Xonar DS am si efectiv mi-a cazut fata cind asamblasem sistemul nou, tocmai instalasem windowsu', driverele, si am bagat un clip HD de pe YT. Mi-a cazut fata.