| anonim_4396 a întrebat:

Oare mai pot folosi mixerul in situatia asta?

Ieri am folosit mixerul vertical ca sa fac un sos din cartofi,oua fierte si mustar, un fel de maioneza.Am avut o cantitate mare si l-am solicitat destul de mult pentru ca voiam sa-mi iasa foarte fin sosul.Cartofii erau fierbinti insa mizerul meu are pasatorul metalic.La un moment dat am vazut iesing fum la intrarea cablului in aparat.L-am inchis repede, l-am scos din priza si l-am pus la aerisit ca sa se raceasca.Era foarte fierbinte si fumul continua sa iasa usor pana s-a oprit.Nu s-a innegrit cablul deloc. Problema este ca nu stiu daca s-a ars sau il mai pot folosi.Am ramas putin uimita de intamplare pentru ca in cartea tehnica scria ca acest mixer(marca Braun) poate pasa si alimente in cantitati mari.Nu-mi dau seama de la ce a aparut fumul.Se incinsese destul de mult,ce-i drept.
Acum, nu stiu daca sa-l mai pornesc pentru ca mi-e teama sa nu faca vreun scurt ceva.Voi ati patit asemenea istorii?

1 răspuns:
| Fatamuntilor a răspuns:

Hmmm,eu zic ca ars motorul, nu prea ai ce face
Trebuia scos din priza sau oprit cand vezi ca caldut
In plus putei pune putin lichid, apa de fiert cartofi de exemplu.