| Stefan03 a întrebat:

Pareri despre procesorul i5-9400F?
-Este bun in combinatie cu un GTX 1060 6GB, si 8 GB RAM?
-Si care e faza cu placa video integrata? (ma refer ca procesorul asta nu are. E vreo problema, ii scade din performante?)

Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Frank51 nu stiu despre ce bottleneck spui acolo ca in cazul lui asa ceva nu exista, bottleneck nu este cand pui un procesor bun cu o placa video mai slaba ci invers, cand ai un procesor slab si ai o placa video buna.
Iar combinatia dintre i5-9400F si 1060 6 GB este una perfecta, nu ca procesoarele din generatia a 4a mentionate de el nu sunt bune, insa de ce sa mergi pe o arhitectura veche care poate peste 2-3 ani nu o sa mai faca fata in locul lui i5-9400F care este pe o arhitectura noua si o sa te duca mult si bine.

Placa video integrata te ajuta atunci cand nu ai placa video sau se defecteaza placa video pentru ca poti rula imagine direct din monitor insa placa de pe procesoare nu prea poate mai mult de atat, nu te prea poti juca pe ea.
Nu iti afecteaza cu nimic performanta lipsa placii video din procesor, este un compromis care scade pretul procesorului nu performanta lui.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Este binisor. Dar ti-as recomanda sa pui un procesor mai slabut langa placa aia video, sau o placa video mai bunicica, asta depinde ce preferinte ai. Daca nu are grafica integrata nu o sa il poti folosii fara o placa video dedicata, asta e tot, in rest performante exceptionale. Ca si exemple, iti recomand asa:

Ori - acel i5 9400F + GTX 1070

Ori - acel GTX 1060 6GB + i5 gen4(4670, 4690)

In aceste configuratii bottleneckul este minim.