| Gabi_Florin_2000 a întrebat:

Salut, am i5 9400f cu gtx 1060 6gb placa video se încinge pentru ca nu mai pornesc ventilatoarele, ce sa fac? Sa schimb pinii?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Trebuie vazut din ce cauza nu mai pornesc ventilatoarele:
1) piedică fizică, din cauza prafului depus pe paletele ventilatorului, si probabil a intrat si s-a depus si pe langa ax...
2) sau... : Ventilatoarele au fost oprite, sau fortate sa se opreasca, in mod software, de exemplu datorita senzorului care citeste temperatura chipului grafic incorect.

Pentru cazul 1), placa video si intreg sistemul trebuie curațate de praf, si pasta termică trebuie schimbată (cu una de calitate).
Suplimentar, ar trebui unse axele ventilatoarelor cu ulei pentru mecanisme fine (de la masina de cusut, aparatele de ras, sau ulei de ceasornicar).
Fiecare ventilator are cate un abțibild circular exact in mijlocul rotorului, pe una din fețe.
Il dezlipesti cu atentie, picuri 2 picături mici de ulei, si lipesti la loc acel sticker. (poti folosi si lipici pentru asta, insa intins foarte subțire si mai ales foarte uniform pe intreaga suprafață )

Pentru 2), poti doar verifica temperatura placii video, sau sa folosesti alt cablu de alimentare PCIe.
Suplimentar, daca ai disponibila in casa o alta placa video, e indicat sa faci rocada: sa testezi o alta placa video in acest sistem, si sa testezi aceasta placa video in alt calculator.

3) nu cumva placa ta video necesita alimentare dublă, cu 2 mufe PCIe, si tu, neavand 2 disponibile la sursă, ai folosit doar una?

| Gabi_Florin_2000 explică (pentru NLS):

Am obs ca am deschis un joc au început ventilatoarele dar acum nu au mai început sa pornească la un alt joc

| Gabi_Florin_2000 explică (pentru NLS):

Lasă bro o sa îmi cumpăr ventilatoare ca carcasa are lipsa

Răspuns utilizator avertizat
| Intrebare50 a răspuns:

Nu