| StefanDrg a întrebat:

Pasta de la cooler cu lichid trebuie inlocuita? Sau schimbi cooler-ul cu totul. Funda!

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Trebuie inlocuita pasta. Uita-te la un tutorial daca tot o sa desfaci device-ul.

| NLS a răspuns:

Daca ai coolerul montat de 3-4 ani, da, ar fi bine sa fie inlocuita, daca ai observat ca in ultimul timp a crescut semnificativ temperatura procesorului.

ALTFEL, cat timp temperatura e cea pe care ai avut-o si initial, la montarea coolerului, NU E NEVOIE!

Depinde si ce pasta ai avut insa.
Daca stii ca nu ai folosit ceva de calitate, ai putea sa o schimbi acum, pentru a mai castiga 1 grad, doua.

O pasta foarte eficienta si mai ieftina e Artic MX-4 (2019)
Eu mai folosesc si Noctua NT-H1 si H2, e putin peste MX-4, dar e dublu la pret.

Atentie la cantitatea aplicata:
aplici prea putina, procesorul se va supraincalzi
aplici prea multa, procesorul din nou se va supraincalzi.

| StefanDrg explică (pentru NLS):

Pc-ul a fost luat de nou gata asamblat si windows si tot ( game ready ) nu stiu ce pasta are nu am desfacut nimic niciodata la el. Gradele in full load au crescut cu 3 grade atat. Fata de cand era nou

| NLS a răspuns (pentru StefanDrg):

Ce model e procesorul si ce temperatura maxima atinge in load?

Modelele mai vechi functioneaza bine pana la 70 grade de exemplu,
in vreme ce modelele mai noi ajung la 90 fara sa aiba vreo problema.

| StefanDrg explică (pentru NLS):

I5- 8400
16 gb ram ddr4
Gtx Nvidia 1060 6 gb ddr5
1 tb hdd
256 gb ssd

Temparatura maxima la procesor in full load e 71 grade iar la placa video temp maxima e 78 grade in full load

| StefanDrg explică (pentru NLS):

Cand era nou procesor temp maxim era la 68 grade si placa video temp maxim era la 73 grade. Asta zic au crescut gradele

| NLS a răspuns (pentru StefanDrg):

Poti incerca spre primavara-vara sa inlocuiesti pasta, dar nu e neaparat obligatoriu, la maxim 71 grade.

Daca cumperi o Arctic MX-4 sau Noctua, si o aplici corect, ar trebui sa scada din nou cu vreo 3 grade.

Am racire custom, facuta de mine cu piese de la EKWB, martie 2019, nu am umblat inca la ea sau la sistem (dar probabil urmeaza in vara, caci si eu doresc sa optimizez racirea, sa reduc zgomotul ventilatoarelor, etc).

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Pasta poate fi înlocuită daca e cazul, fara a schimba coolerul.

| StefanDrg explică (pentru carevaescu):

Faza e ca am pc de gaming luat de nou in vara anului 2018 si l-am folosit aproape zilnic toma de atunci si doar l-am sters de praf uneori. Niciun fel de mentenanta de atunci si pana acum. Am observat recent ca au crescut gradele in full load atat la procesor cat si la placa video 2-3 grade mai mult decat inainte

| carevaescu a răspuns (pentru StefanDrg):

Eu normal ca pasta sa se degradeze. Se degradeaza si coolerul eventual, ca orice piesa, dar de regula nu asa repede ca pasta.

Incepe prin a schimba pasta, vezi tutoriale sa ti dai seama cat se pune, cum se distribuie, ce specificatii trebuie, etc.

Apoi monitorizeaza. Daca inca ai temperaturi mari, verifica coolerul. Asigura-te ca totul e curat. Iarasi, vezi tutoriale despre mentananta cooler.

Daca nimic nu merge, incearca un cooler nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbi cooler-ul cu totul...

| Nicusor1975 a răspuns:

Inlocuita daca este uscata, (poate afecta performanta coolerului)iar coolerul daca este vechi sau defect, atunci il inlocuiesti cu unul nou. Este important sa monitorizezi temperatura procesorului si sa il mentii in limitele specifice pentru a preveni supraincalzirea.
Toate cele bune!