| tteo91 a întrebat:

Pe ce memorie merge procesorul asta, ddr3 sau ddr4? Ca am vazut ca unele placit de baza pe socket asta de 1151, sunt si pe ddr3 iar altele sunt pe ddr4? http://www.emag.ro/......DTFKHYBBM/

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul nu merge pe memorie. El doar suporta memorie. Al tau suporta DDR4-1866/2133, DDR3 -1333/1600 la 1.35V. Ideea este ca memoria trebuie suportata si de placa de baza Daca placa de baza suporta doar pana la 1333 nu poti pune de 1866. Atentie!

| KodrutZ a răspuns:

Ambele, depinde in ce placa de baza il infingi. Oricum, DDR3 suporta doar de-alea la 1.35V, deci degeaba ai tu "niste DDR3" de la fostul calculator, ai 99% sanse sa nu iti mearga. Sfatul meu - ia frumos o placa de baza cu DDR4, sint modele extrem de ieftine a draq de bune. ASRock H110M-HDV de exemplu, i-am facut sistem nevestei cu asa ceva si cu i3 6300 si un kit 2X8 DDR4 2133, zboara. Plus ca sunetul onboard suna neasteptat de onorabil pentru banii astia. https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h110m-hdv/

| lpavel a răspuns:

Procesoarele astea le suporta pe amandoua DDR3 si DDR4!

| tteo91 explică (pentru lpavel):

Si placile de baza la fel sunt? Daca iau un model pe socketu asta, Pot sa pun de care vreau eu ddr3 sau ddr4? Pt ca La specificatii nu scrie asta, decat ce suporta, la unele scrie ddr3, si la altele ddr4.

| lpavel a răspuns (pentru tteo91):

NU! Atentie! Placile de baza NU sunt asa! Trebuie sa te interesezi ce rami suporta altfel va trebui sa cumperi si rami!