| CosminComan75 a întrebat:

Pentru ce e bateria de pe placa de baza la PC?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Tine minte Bios-ul placii.O scoatere a bateriei duce la resetarea lui revenirea la setarile din fabrica.

BIOS-ul îndeplinește trei funcții fundamentale:

Verificarea componentelor la pornirea calculatorului (Power On Self-Test sau POST)
Încărcarea sistemului de operare de pe discul dur (HDD) în memoria de lucru
Face legătură între sistemul de operare și unele dispozitive fizice

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Tine minte setarile facute in bios, precum si data si ora setate in calculator.

| awspam a răspuns:

Pentru unu ca tine e degeaba, dar pentru un server e buna, la pcul de casa nu are valoare bateria, dai F8 si intri in cd hdd usb, dar la servere sa tina raid si altecele e utila

| njohn a răspuns:

Daca o scoti resetezi data si alte setari din bios