| berlin a întrebat:

Pentru ce este placa de captura? vreau mai multe detalii va rog mult.

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

Denumirea completă este „placă de captură video". De aici explicația e simplă: placa te ajută să înregistrezi semnalul video de pe un dispozitiv extern (cameră, video-player, bandă magnetică etc.) și să-l transpui în format digital, pe hdd-ul PC-ului.

Astfel poți transfera, de exemplu, casete VHS pe calculator în format AVI. Sau poți transfera casete MiniDV (pentru camere portabile) într-un format video preferat pe PC.