| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ubuntu sau orice alta versiune de linux, am nevoie de drivere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar în anumite cazuri. Peste 90% din componentele hardware există drivere preinstalate în kit (vezi că a apărut ieri 9. 10 final). Pentru restul de 10% există drivere pe net.

5 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Din cate stiu eu nu.

| asko a răspuns:

La ubuntu nu-ti trebuie drivere din cate stiu, doar daca ai ceva placa de sunet mai speciala etc, la mine a mers fara

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu

| zerozero a răspuns:

Nu ai nevoie de alte drivere, doar pentru placa video, care se instaleaza din doua click-uri, se downloadeaza automat si se instaleaza la reboot, dar o poti instala si cu:

$su
#sh./NVIDIA-XXX.run
#reboot

In rest pentru sunet, imprimanta, bluetooth, sau camera web vin direct cu Distributia Ubuntu...

| gluon a răspuns:

Pentru Ubuntu in general nu vei avea nevoie de drivere, insa va trebui sa-ti instalezi niste codec-uri. Te va intreba el... Insa vei avea nevoie de conectiune internet. Fara ea nu prea poti face cine stie ce. Si la oricare distributie de Linux mai populara, ar trebui ca totul sa mearga din prima(exceptand distributiile pentru. utilizatori avansati: gentoo, slackware, etc)