| JohnnyWylde a întrebat:

Placa de baza ASRock N68C-S UCC suporta placa video PCI Express 3.0. Despre 2.0 am vazut ca suporta dar nu stiu despre 3.0

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Va merge 100%, toate pci-e sunt compatibile intre ele, chiar daca e pcie 3.0, 2.0 1.0, 2.1, etc etc

2 răspunsuri:
| taken a răspuns:

PCie 2.0 si 3.0 sunt compatibile.

| 5IrOK a răspuns:

Buna!
nu stiu ce sa zic avand in vedere ca placa de baza e 2.0 ar suporta 2.1 fara probleme(la mine pe Asus merge )
s-ar putea si sa mearga deoarece fizic sloturile sunt la fel dar placa video va fi limitata de slot destul de mult.
daca vrei totusi sa pui o placa video pci express 3.0 ar fi recomandat sa iei o placa de baza cu pci 3.0
probabil ca iti va de bluescreen daca pui 3.0 din cate vad la ei pe site duce 2.1
Funda?