| georgel09 a întrebat:

Placa de baza gigabyte z87 hd3 este dedicata overklockului.caci am vazut pe yt ca cineva a pus un i5 4570 care nu are terminal k.cum e posibil deci la procesor fara terminal k pot sa cumpar placi de baza cu chipset z87?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, este dedicata OC. Dar nu te incurca nimeni sa pui un procesor non-K pe ea. Doar ca asta se numeste risipa. ADica nu ai ce face cu banii si dai banii aiurea pe ceva ce nu folosesti. Nu vad de ce ai cumpara asa ceva... Overclock oricum nu ai cum sa faci. Poate doar sa te dai mare ca ai bani dar iq-ul e extrem de mic.

| Seby90 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, i5 4570 are multiplicator blocat, foloseste turbo boost (explicatie pentru om prost, ajungi la o anumita frecventa sau tragi atatea resurse din procesor, el mai deschide un multiplicator si ii creste puterea).

Cam orice placa de baza permite overclock in limitele ei, chipsetul z87 permite ceva mai mult, totusi accepta si procesoare cu multiplicator blocat...

E ca si cum ai spune de ce daca autobuzul are 10 locuri el merge doar cu 3 pasageri?
Poate inteleg gresit.

| georgel09 explică:

Aaa ca nu vreau sa imi cumpar doar intrebam!