| tartarycy a întrebat:

Placa de Baza MSI G41M-P269(Memorii suportate:

DDR3

Capacitate maxima memorie RAM (MB):

Frecventa memorie (MHz):

1333(OC)
am cumparat 2 memorii 4G/1333/5128 si nu se deschide monitorul... vreo idee? multam

2 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Daca lasi doar o memorie se deschide? poate trebuie sa scazi manual frecventele la rami, sa-i cobori la 1066 daca nu au coborat automat.

| MariusMorse a răspuns:

Nu cred ca asta este problema, daca ai 4'u sloturi pentru ram lasa un slot liber intre ei si incearca din nou.
Eu am un calculator vechi cu frecventele la ram peste cea suportata de placa de baza, calculatorul i'mi citeste cei 3Gb de ram in unele aplicatii/jocuri i'mi citeste uneori doar 2 Gb...