| Georgic7 a întrebat:

Pot conecta playstation2 la tv fără adaptorul scart? Tv-ul are doar 2 ieșiri pentru cabluri, numai alb si galben.Se poate?

Răspuns Câştigător
| Kövér_Paul_1979 a răspuns:

Da, iti trebuie un cablu video cu intrare pe scart si iesire RCA, uitate bine in hipermarket(Real, Auchan, Flanco, Media Galaxy, Domo, etc, la raionul audio /video...) sa fie asa caci exista si invers, de asemenea este si adaptor scart/rca si s-video dar pe langa asta iti mai trebuie un cablu rca cu 3 fire(mufa galbena-video, mufa rosi si alba audio stereo), insa atentie acel adaptor are un intrerupator iesire/intrare care seteaza sensul ca sa zic asa sau mai precis pe unde iese/intra semnalul audio/video, asigurate ca l-ai setat corect inainte sa dai drumul la aparate si in nici un caz sa schimbi pozitia la buton cu tv si playstation-ul pornit.Si fiindca tv-ul tau are doar galben si alb la mufe, te-ai prins e MONO!, pe galben ai intrare video si pe alb intrare audio.Si trebuie sa alegi mod AV la tv.