| cristianfrunza a întrebat:

Salutare!
Intr-o zi m-a "traznit" o idee in cap.
Ideea a fost de a-mi conecta PC-ul cu TV-ul pentru a ma uita la filme de pe calculator pe televizor, a juca jocuri etc.

Din placa video am doar 2 iesiri/intrari : HDMI si VGA

Din televizor am iesirile/intrarile : RCA (rosu, galben, alb), S-Video, Audio si in spate langa antena am 2 intrari SCART.

Dati-mi niste idei sau pareri despre ce mufe/adaptoare ar trebui sa imi cumpar! Dar sa fie bune si functionabile sa nu dau bani degeaba cum am dat si la placa video anterioara de am facut un munte ce cabluri!

Multumesc anticipat! Astept un raspuns! (FUNDA)

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

VGA, SCART, S-VIDEO, RCA, Jack sunt interfete analogice.
HDMI e interfata digitala.

Astea fiind zise, inseamna ca pe partea cu HDMI esti blocat. Singura solutie ramane cu VGA (pentru imagine) si Jack-urile placii de sunet (pentru sunet).

Aici chestiunea e mai complicata. Cablurile SCART-VGA NU pot fi folosite decat in sensul SCART --> VGA. Desi pare bizar, cu ele poti doar sa vezi pe monitorul PC-ului imaginea de la un DVD player de exemplu, nu si invers, de la PC sa vezi imaginea pe TV.

Ca sa ai imaginea PC-ului prin TV ai nevoie de un
Convertor Universal VGA-TV (imaginea din PC o scoate pe RCA galben sau pe S-VIDEO). Daca vrei si sunet prin TV, iti mai trebuie un cablu Jack-RCA (sunetul din PC il scoate pe RCA-uri rosu si alb).
Si toate firele obtinute (3 RCA-uri, unul galben, unul alb si unul rosu) le conectezi la intrarea aia cu RCA-uri. Sau, la o adica, mai cumperi pe urma un adaptor RCA-SCART si il conectezi pe scart.

Exemple de convertoare:

http://www.altshop.ro/tv-accesorii/convertor-vga-in-av-tv---1584

http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=994834

Daca vrei si sunet, iti mai trebuie:
http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=325062

Daca tii neaparat sa ai intrare pe SCART, iti mai trebuie in plus:
http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=325204

5 răspunsuri:
| cby a răspuns:

In cazul prezentat de tine trebuie sa cauti un cablu/adaptor VGA la Svideo. De asemenea trebuie sa cauti si un cablu (sau sa faci unul) audio - de la mufa jack de la PC la RCA audio in.

| cristianfrunza explică:

Am gasit niste adaptoare VGA(care intra in PC) si SCART(care intra in TV) Va merge, tinand cont ca la TV am slot pentru SCART?

| cristianfrunza explică:

Multumesc mult ! big grin

| Rosemarie a răspuns:

Daca ecranul televizorului tau nu este si pentru calculator atunci degeaba...Sunt televizoare speciale care se conecteaza la calculator...

| Kavinski a răspuns:

La televizoarele generatie noua(si la unele mai vechi dar nu se merita daca nu e ecran cu plasma,led, lcd, etc.) iti trebuie un cablu care are 2 terminatii indetice ca cea care intra in calculatorul tau de la monitor. nu stiu exact cum se numeste dar in orice caz functioneaza daca si televizorul tau are intrare identica