| StayChill a întrebat:

Pot folosii o poza de pe Internet pentru coperta unei carti?

Răspuns Câştigător
| johnyxus a răspuns:

Nu,trebuie sa ai drepturi de autor, mai ales daca ai de gand sa scoti bani de pe urma cartii.

6 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Cauta un site cu poze fara copyright. Nu-s grozave, dar daca le prelucrezi in photoshop, s-ar putea sa iasa ceva ca lumea. De asemenea, exista posibilitatea sa platesti pentru a folosi anumite imagini (cauta pe shutterstock). Pozele sunt incredibile, insa trebuie sa scoti ceva banuti din buzunar.

| kteichd a răspuns:

Ai putea dar dupa accea s-ar putea taxe pentru dreptul de autor daca cartea urmeaza sa fie lansata ..de preferabil ar fi sa platesti un artist sa faca un si daca ii dai bani pe ea oficial drepturile sunt ale tale sau sa faci tu una.

| ceaiuldetei a răspuns:

Nu, nu poți. Dar știi ce ai putea?

Înainte să te ocupi de cartea aia, învață să scrii.

"pot folosi o poză de pe internet pentru coperta unei cărți"

Vezi și tu unde ai greșit și dacă ai rezolvat, ești pe drumul mult. Și mai ai oricum de învățat. : )

Nu dispera. Ăsta e singurul subiect interesant al vieții: învățatul.

Fă-ți propria copertă și pe urmă folosește-o pentru ce vrei.

Poți să îți alegi fotografii cu tine.

Poți să iei un aparat de fotografiat de la părinți sau prieteni și să faci ce fel de poze vrei tu, unde vrei tu și să faci din ce selectezi, ce copertă vrei, fără să mai există chestii nasoale.

Ai mai putea să mai întrebi și părinții și vezi ce mai spun și ei.
: ) Succes.

| michael5813 a răspuns:

Daca acea carte umeaza a fi lansata pe piata, deci adresata publicului larg nu e indicat. se prea poate ca ca acea poza sa fie protejata de drepturi de autor... daca e pentru tine personal no problem.

| justsummer a răspuns:

Daca e o poveste de pe wattpad da poti folosi linistit o poza de pe net si eventul o duci in photoshop si o modifici putin ii pui numele si user name-ul.

| numarul13 a răspuns:

Eventual poti sa cauti niste poze pe net de la care sa inspiri si dupa iti realizezi tu una