| anonim20976 a întrebat:

Pot genera bani dintr-un cont de Youtube făcând remix-uri la melodii?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Fiindca nu ai voie sa folosesti melodiile altora, daca nu ai platit drepturi de copyright.

| morfeo a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai nevoie de acordul lor, nu trebuie neaparat sa ii platesti

| Violleta2022 a răspuns (pentru morfeo):

Inca nu am intalnit chestia cu acordul, fiindca ar trebui sa fii idiot sa faci favoruri cuiva, permitandu-i sa-ti mutileze melodia, cum vrea el.
Eu stiu de legea copyrightului care functioneaza si se aplica la toate melodiile publicate de cantareti.

| Sofer a răspuns:

Faci colaborare cu autori melodiilor ca să fii în regula cu ce vei posta dar îți trebuie monetizare pe canalul de YouTube și sa faci multe views și îti trebuie și minimul de abonații 1000.

| Ineys a răspuns:

Da poti. Dupa cum au zis cativa pe aici exista o problema cu Copyright, dar sunt suficiente melodii care nu sunt sub Copyright. Poti sa-ti faci de cap cu ele.

| GPA a răspuns:

Trebuie să fie content original pentru a primi bani. Un remix înseamnă părți importate din alte melodii, ceea ce încalcă drepturile de autor. Pentru asta trebuie să negociezi cu autorii pieselor la care faci remix pentru a nu primi
©CopyRight.

| alexalx1234 a răspuns:

Poti, dar trebuie sa ai minim 1000 de abonați la canalul de Youtube si 4000 de ore de vizionare https://youtu.be/AOOEjQRqzLE

| RKBlue a răspuns:

Pe Youtube faci bani daca i un numar destul de mare de abonati si un numar minim de vizualizari per video. Poti cauta la regulament.
Cand ajungi sa ai un canal bun de Youtube(cateva zeci de mii de abonati) poti sa faci reclama platita unor firme.

| Eduard619 a răspuns:

Dacă e continut original și ai destule views si subscriberi nu văd de ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Multi zic nu, DAR de obicei, inainte sa faci un remix, iei legatura cu autorul. Artisti mai noi, care fac muzica mult mai calitativa, ei te vor lasa la un anumit numar de sub, deoarece situatia va fi win-win.