| PePe969 a întrebat:

Pot sa imi mut procesorul pc-ul meu in alt pc?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da cu conditia ca procesorul sa fie suportat de placa de baza. Placa de baza are un socket mama care suporta socket-ul tata al procesorului. Daca nu se potrivesc nu reusesti decat sa strici procesorul. Apoi la placile de baza mai vechi era si o problema cu FSB, adica frecventa de bus a placii trebuia sa fie mai mare sau egala cu frecventa procesorului. Apoi mai este si Chipset-ul. Un Chipset mai vechi nu recunoaste un procesor mai nou. Daca scriai denumirea si modelul celor 3 componente te ajutam mai usor.

| Bizon95 a răspuns:

Trebuie sa fie suportat de placa de baza pe care il pui
NU NUMAI SA SE POTRIVEASCA FIZIC
cel mai dur exemplu din istorie a fost socket 775 care a avut procesoare de la single core Pentium 4 pana la quad core
insa si acum e socket 1151 care e incompatibil cu versiunea a 2 cu toate ca fizic se potrivesc

deci, cauta pe net exact modelul placii de baza pe care vrei sa o pui si apoi gaseste pagina oficiala, apoi du-te pe procesoare suportate!